Instytucja Certyfikująca ZHP

Kwalifikacja „Prowadzenie szkoleń metodami aktywizującymi”

Kwalifikacja jest przeznaczona dla osób posiadających doświadczenie w zakresie prowadzenia szkoleń metodami aktywizującymi. Przez metody aktywizujące rozumiemy takie formy prowadzenia zajęć, które angażują grupę i charakteryzują się różnorodnością oraz przemiennością – nie będzie to na przykład prezentacja ani wykład, którego uczestnicy zajęć biernie wysłuchają.

Jaką wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne powinna posiadać osoba przystępująca do walidacji (czyli procesu, w którym zostaną one sprawdzone a na koniec potwierdzone certyfikatem)?

• Pozyskuje wiedzę o potrzebach szkoleniowych podmiotu zlecającego szkolenie oraz wiedzę o potrzebach rozwojowych uczestników szkolenia.
  • Wspólnie z podmiotem zlecającym ustala warunki organizacyjne przeprowadzenia szkolenia.
  • Zgodnie ze zdiagnozowanymi przez siebie potrzebami określa cele szkolenia i projektuje proces szkoleniowy.
  • Samodzielnie tworzy konspekty zajęć i opracowuje materiały niezbędne do przeprowadzenia szkolenia.
  • Przeprowadza szkolenie, umiejętnie pracując z grupą i wykorzystując przygotowane przez siebie materiały.
  • Bierze odpowiedzialność za jakość przeprowadzanych przez siebie szkoleń.
  • Samodzielnie planuje i przeprowadza ewaluację szkolenia, wykorzystując wnioski z ewaluacji w dalszej praktyce szkoleniowej.
  • Definiuje własne potrzeby rozwojowe i stale rozwija swój warsztat szkoleniowy.

Osiągnięcie powyższych efektów uczenia się jest możliwe zarówno w systemie edukacji formalnej, jak i edukacji pozaformalnej oraz uczenia się nieformalnego. Ważne, aby zdobyć je w praktyce – prowadząc warsztaty i szkolenia dla dowolnych grup osób.

Kwalifikacją Prowadzenie szkoleń metodami aktywizującymi mogą być szczególnie zainteresowani:

• trenerzy wewnętrzni i zewnętrzni w przedsiębiorstwach, fundacjach, stowarzyszeniach
    i innych organizacjach;
  • instruktorzy zajmujący się prowadzeniem szkoleń w organizacjach społecznych, np. harcerskich;
  • trenerzy prowadzący działalność gospodarczą;
  • nauczyciele, psycholodzy, pedagodzy, doradcy zawodowi;
  • menedżerowie chcący doskonalić umiejętności trenerskie;
  • pracownicy działów HR;
  • animatorzy kultury i edukatorzy pracujący np. w muzeach, ośrodkach kultury i domach kultury.

Link do opisu kwalifikacji w Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji

WSPÓLNIE DLA HARCERSKIEJ MISJI

Twoje wsparcie, nasza siła!

Numer konta do darowizn na rzecz ZHP

CZY WIESZ, ŻE...

Gdyby wszyscy harcerze zamieszkali w jednym mieście, byłoby ono wielkości Grudziądza.
Czuwaj! Zauważyłeś coś co można poprawić?
Nasza strona internetowa jest naszym obozowiskiem w wirtualnym świecie, zbieranie feedbacku jest jak zbiórka przy ognisku, gdzie każdy może podzielić się swoimi przemyśleniami i pomysłami.Jeśli widzisz coś co można poprawić to proszę kliknij ikonkę feedbacku z prawej strony ekranu i prześlij naszemu zespołowi feedback. Pomoże nam to w rozwoju całego serwisu!