Premier Donald Tusk przewodniczy Komitetowi Honorowemu Światowego Jamboree Skautowego 2027

26. Światowe Jamboree Skautowe odbędzie się w Gdańsku w dniach 30 lipca – 8 sierpnia 2027 roku i po raz pierwszy w historii zostanie zorganizowane w Europie Środkowej. Pod hasłem „Bravely” („Odważnie”) Jamboree zgromadzi kilkadziesiąt tysięcy skautów z całego świata, którzy wezmą udział w działaniach promujących międzynarodową przyjaźń, wymianę kulturową i rozwój osobisty. Gospodarzem wydarzenia jest Związek Harcerstwa Polskiego. Premier Donald Tusk przyjął zaproszenie do przewodniczenia Komitetowi Honorowemu 26. Światowego Jamboree Skautowego. Zaproszenie zostało wystosowane przez Naczelniczkę Związku Harcerstwa Polskiego hm. Martynę Kowacką.

Światowe Jamboree Skautowe – międzynarodowe wydarzenie skautowe dla młodzieży

Światowe Jamboree Skautowe to wielkie międzynarodowe wydarzenie organizowane przez Światową Organizację Ruchu Skautowego (WOSM). Odbywa się co cztery lata i gromadzi dziesiątki tysięcy skautów w wieku od 14 do 17 lat z całego świata i dorosłych wolontariuszy, aby promować wymianę kulturową, przyjaźń i przygodę. Jamboree stwarza młodym ludziom niepowtarzalną okazję do uczenia się od siebie nawzajem, rozwijania umiejętności przywódczych i angażowania się w działania na świeżym powietrzu, przy jednoczesnym stosowaniu skautowych zasad.

Program Jamboree jest wypełniony różnorodnymi działaniami edukacyjnymi, rekreacyjnymi i społecznymi, w tym warsztatami, ćwiczeniami z budowania zespołu i działaniami na świeżym powietrzu. Te doświadczenia pomagają skautom budować silne poczucie globalnej odpowiedzialności i sprzyjają głębszemu zrozumieniu różnych kultur, ostatecznie przyczyniając się do budowy pokoju na świecie.

Premier Donald Tusk jako przewodniczący Komitetu Honorowego Światowego Jamboree Skautowego 2027 to symboliczne wyróżnienie dla Polski i ruchu skautowego. Związek Harcerstwa Polskiego, organizując to prestiżowe wydarzenie, pokazuje, jak ważne są wartości takie jak przyjaźń, rozwój osobisty i globalna odpowiedzialność, które będą promowane podczas Jamboree w Gdańsku.

ZHP Jamboree 2023 Sara Ejsmont IMG 6404

fot. Sara Ejsmont

Związek Harcerstwa Polskiego – sprawności na całe życie

Związek Harcerstwa Polskiego to największa w Polsce młodzieżowa organizacja, która zrzesza ponad 110 000 członków. Od ponad 100 lat ZHP wspiera rozwój dzieci i młodzieży, kształtuje proaktywną postawę oraz umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu. Dzięki codziennemu zaangażowaniu ponad 12 000 instruktorów-wolontariuszy, ZHP oferuje nie tylko wyjątkowe harcerskie wyjazdy, ale także różnorodne aktywności pozalekcyjne, które odbywają się przez cały rok. Kultywowanie wartości takich jak przyjaźń, przygoda, rozwój i obywatelskość sprawiają, że harcerstwo odpowiada zarówno na aktualne potrzeby młodych ludzi, jak i na wyzwania współczesnego świata. ZHP jest również jednym z aktywnych członków-założycieli Międzynarodowej Organizacji Ruchu Skautowego WOSM, która skupia ponad 40 mln skautów na całym świecie

Harcerze i harcerki ZHP ubrani w chusty skautowe i kolorowe koszulki biegną wzdłuż brzegu morza na plaży na Wyspie Sobieszewskiej

fot. Piotr Rodzoch

Dowiedz się więcej o przygotowaniach do Jamboree 2027 – Przeczytaj artykuły ZHP

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o przygotowaniach do 26. Światowego Jamboree Skautowego 2027 oraz o roli, jaką Związek Harcerstwa Polskiego odgrywa w organizacji tego wydarzenia, zachęcamy do przeczytania poniższych artykułów. Poznasz szczegóły dotyczące Jamboree w Gdańsku, dowiesz się, jak wspierana jest organizacja tego prestiżowego wydarzenia, a także odkryjesz historię i znaczenie logo Jamboree 2027. Kliknij w poniższe linki, aby zgłębić wszystkie szczegóły:

Śledź nas w social media – Bądź na bieżąco z Jamboree 2027

Aby być na bieżąco z najnowszymi informacjami na temat 26. Światowego Jamboree Skautowego 2027 w Gdańsku, serdecznie zapraszamy do śledzenia naszych kanałów w mediach społecznościowych. To tam znajdziesz najświeższe aktualności, ciekawostki, relacje z przygotowań oraz wyjątkowe materiały zza kulis. Dołącz do naszej społeczności na Facebooku, Instagramie i LinekdIn. Nie przegap żadnej informacji – śledź nas już teraz!