W związku z 74. rocznicą wyzwolenia nazistowskich obozów systemu Mauthausen-Gusen w Austrii organizowany jest udział reprezentacji Związku Harcerstwa Polskiego w uroczystościach państwowych, które odbędą się w terminie 3-8 maja 2019 roku. Właśnie ruszyły zgłoszenia zastępów na to wydarzenie i potrwają do 15 kwietnia.

W rekrutacji mogą wziąć udział zastępy liczące po 7 osób (6 harcerzy starszych/wędrowników w wieku 13-21 lat + 1 pełnoletni instruktor ZHP). Ponadto, aby wziąć udział w wyjeździe należy posiadać regulaminowe umundurowanie, wykazywać chęć poznania historii i tradycji Mauthausen-Gusen, mieć opłacone składki członkowskie, a w przypadku instruktorów także zaliczoną służbę instruktorską, posiadać dowód osobisty lub paszport oraz uzyskać pozytywną opinię bezpośredniego przełożonego. Zgłoszenia zastępów wg załączonego wzoru maut_wyprawa_zgloszene_zastepu2019 należy przesłać droga elektroniczną na adres [email protected] do dnia 15 kwietnia 2019 roku. Wyniki rekrutacji zostaną ogłoszone 20 kwietnia 2019 r.

Wyjazd autokarem z Warszawy nastąpi 3 maja w godzinach porannych, a powrót 8 maja również w godzinach porannych. W czasie wyprawy do Austrii uczestnicy mają zapewniony transport, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie oraz wyprawkę uczestnika. Każdy uczestnik wpłaca dodatkową składkę zadaniową w wysokości 300 zł po otrzymaniu informacji o zakwalifikowaniu.

W programie przewidziane jest między innymi spotkanie w St. Georgen z młodzieżą  uczestniczącą w uroczystościach, msza święta pod polskim pomnikiem w Mauthausen, koncert muzyków NOSPR oraz chóru „Camerata Silesia” z Katowic czy zwiedzanie Wiednia. Szczegółowy harmonogram wyjazdu znajduje się w załączniku założenia organizacyjne i harmonogram.

Koordynatorem wyprawy z ramienia Głównej Kwatery ZHP jest hm. Tomasz Fliszkiewicz.

karta uczestnika2019_niepelnoletni uczestnik

karta uczestnika2019_pelnoletni uczestnik