O konferencji

Światowa Konferencja Skautowa WOSM to wyjątkowe wydarzenie, które co trzy lata gromadzi skautów z całego świata. To tam uczestnicy wspólnie dyskutują nad przyszłością ruchu, wymieniają się doświadczeniami i kształtują kierunki dalszego rozwoju skautingu. Konferencja to czas na ważne decyzje, spotkania z przyjaciółmi z różnych kontynentów i inspirujące rozmowy. Nie mogło tam zabraknąć harcerzy i harcerek ze Związku Harcerstwa Polskiego, a także reprezentantów Komitetu Koordynującego 26. Światowe Jamboree Skautowe 2027, czyli wydarzenie, podczas którego do Polski przyjedzie ponad 50 tysięcy skautów i skautek z całego świata! Konferencja porusza szereg ważnych tematów, w tym pokój, zrównoważony rozwój, przywództwo młodzieży, prawa człowieka i edukację pozaformalną.

Ceremonia otwarcia

Oficjalne rozpoczęcie wydarzenia odbyło się w Pałacu Prezydenckim Qubba, podczas którego przemawiały wybitne osobistości, takich jak dr Ashraf Sobhi, Minister Młodzieży i Sportu oraz Amina Mohamed, zastępca Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, która opowiedziała o znaczeniu Konferencji i wpływie ruchu skautowego na całym świecie.

„Światowy skauting jest jednym z najważniejszych ruchów młodzieżowych naszych czasów. Priorytetem jest znaczące uczestnictwo i zaangażowanie młodzieży, łącząc jednocześnie inicjatywy lokalne z globalną solidarnością. Co najważniejsze, skauci na całym świecie aktywnie pracują w swoich społecznościach, aby wspierać Cele Zrównoważonego Rozwoju. W Organizacji Narodów Zjednoczonych cenimy ich głosy i wkład, zwłaszcza że świat szuka rozwiązań, aby stawić czoła poważnym wyzwaniom” – powiedziała zastępca sekretarza generalnego Amina Mohammed.

W ceremonii wzięli także udział Ministrowie i Ambasadorzy reprezentujący państwa członkowskie oraz inni znani goście, w tym Jej Wysokość Księżniczka Lamia bint Majed Al Saud, Sekretarz Generalny wieloletniego partnera Alwaleed Philanthropies oraz członkowie Zarządu World Scout Foundation, w tym Jej Wysokość Księżniczka Sama Bint Faisal Al Saud.

Goście wydarzenia

Spotkania na szczeblu światowym są doskonałymi możliwościami na szeroki dialog i poznanie punktów widzenia i tradycji skautów i skautek z innych krajów. To także czas, na inspirujące spotkania i wystąpienia. Gośćmi tegorocznej – 43. Światowej Konferencji Wosm, odbywającej się w Kairze, są przedstawiciele: Światowej Organizacji Zdrowia, Alwaleed Philanthropies, Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka, Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska, UNICEFu, Światowej YMCA, Światowego Stowarzyszenie Przewodniczek i Skautek, Generation Unlimited, Learning Economy Foundation oraz IFRC.

26. Światowe Jamboree Skautowe 2027

Podczas konferencji, ZHP prezentowało i zachęcało do odwiedzenia Polski w 2027 roku, kiedy to będzie odbywało się 26. Światowe Jamboree Skautowe. Do udziału w konferencji zostali zaproszeni członkowie Komitetu Koordynującego Jamboree 2027, czyli:

• Pani Beata Rutkiewicz – Wojewoda Pomorska;
  • Pani Aleksandra Dulkiewicz – Prezydentka Gdańska;
  • Pani Agnieszka Zabłocka – Pełnomocniczka Marszałka Województwa Pomorskiego ds. Jamboree;
  • Pan Michał Chabros – Chargé d’Affaires a.i oraz p.o. Ambasadora RP w Kairze;
  • Pan Patryk Gabriel – Poseł na Sejm, Wiceprzewodniczący Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Harcerstwa;
  • Pan Michał Braun – Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności;
  • Pan Piotr Kryszewski – Dyrektor Zarządzający, Urząd Miejski w Gdańsku;

którzy wraz z członkami i członkiniami ZHP, między innymi spotkali się w Amabasadzie RP w Kairze, gdzie przedstawili raport z przygotowań do tego wydarzenia. Reprezentanci wzięli również udział w wyjątkowym spotkaniu z przewodniczącym Światowego Komitetu Skautowego i Sekretarzem Generalnym.  Na specjalnie przygotowanym stanowisku, trwały spotkania i dyskusje z przywódcami innych krajów, podczas których z uwagą słuchaliśmy pytań oraz wskazówek.

Na obrazku widnieją 4 osoby, które siedzą przy niskim stole, na stole znajdują się czerwone ulotki "bravely". Z tyłu ścianka z napisem "Poland 2027".

fot. Jan Kieniewicz

Dowiedz się więcej

Jeśli chcesz być na bieżąco z wydarzeniami obejmującymi organizację 26. Światowego Jamboree Skautowego, które odbędzie się w 2027 roku w Polsce, zachęcamy do zapoznania się z materiałami:

Jeśli zainteresowała cię 43. Światowa Konferencja WOSM w Egipcie, więcej o niej przeczytasz tutaj: https://scoutconference.org/

Sprawdź, jakie wartości niesie za sobą udział dzieci i młodzieży w międzynarodowych wydarzeniach: https://open.spotify.com/episode/38khipfTOkxwBbdQoZuLkz?si=b38a9345899b473c