Ochrona małoletnich w ZHP – bezpieczeństwo jako priorytet ZHP

Od lat ZHP przywiązuje ogromną wagę do bezpieczeństwa dzieci i młodzieży uczestniczących w naszych działaniach. Polityka Safe From Harm została opracowana w celu zapewnienia, że każde dziecko i każdy dorosły są chronieni przed wszelkimi formami przemocy. ZHP nie tylko reaguje na sytuacje zagrażające bezpieczeństwu, ale również podejmuje działania profilaktyczne, aby do takich sytuacji nie dochodziło.

Wprowadzenie standardów ochrony małoletnich: nowe przepisy, stałe wartości

W lutym 2024 roku w życie weszła tzw. ustawa Kamilka, która nałożyła na różne podmioty obowiązek wprowadzenia standardów ochrony małoletnich. Zgodnie z nowymi przepisami, każda organizacja, której działalność obejmuje dzieci i młodzież, musi do 15 sierpnia 2024 roku dostosować swoje procedury do nowych wymagań.

Jako Związek Harcerstwa Polskiego już od 2016 roku realizowaliśmy politykę ochrony bezpieczeństwa dzieci, więc ustawa spowodowała jedynie uaktualnienie naszej polityki, dzięki czemu nasze działania są zgodne z najwyższymi standardami ochrony. Wprowadzamy i aktualizujemy nasze procedury tak, aby były one zgodne z obowiązującymi przepisami, a także z naszymi własnymi, wewnętrznymi wytycznymi dotyczącymi ochrony małoletnich.

Obowiązek i odpowiedzialność w ZHP

Wszyscy dorośli członkowie ZHP, zarówno pełnoletni, jak i młodzież pełniąca funkcje wychowawcze, są zobowiązani do przestrzegania zasad polityki Safe From Harm. Od września 2023 roku każda nowa osoba wstępująca do ZHP, a także obecni członkowie, są zobowiązani do ukończenia kursu e-learningowego, który kończy się uzyskaniem Certyfikatu Safe From Harm. Kurs ten został opracowany w celu umożliwienia każdej osobie zrzeszonej w ZHP zapoznania się z polityką ochrony bezpieczeństwa dzieci młodzieży i dorosłych w ZHP oraz nabycia wiedzy na temat prewencji i reagowania na przypadki przemocy.

Wszyscy dorośli zrzeszeni w ZHP muszą tworzyć bezpieczne środowisko działania – dla dzieci i młodzieży należących do organizacji, a także dla siebie nawzajem. Muszą zarówno podejmować działania profilaktyczne, jak i reagować, jeśli pojawią się podejrzenia, że mogło dojść do krzywdzenia. Do lutego 2024 roku każdy pełnoletni członek naszej organizacji był zobowiązany do zdobycia Certyfikatu Safe from Harm, który jest poświadczeniem znajomości zasad panujących w organizacji. Co ważne, to certyfikat, który musi być odnawiany co 3 lata.

Ochrona małoletnich w Związku Harcerstwa Polskiego - ilustracja ukazjuąca harcerza w mundurze wskazującego na kodeks zachować

Rola rodziców i osób współpracujących z ZHP

Rodzice niepełnoletnich członków ZHP oraz osoby współpracujące z organizacją również są informowani o zasadach polityki Safe From Harm. Rodzice mogą zapoznać się z treścią polityki na stronie: www.zhp.pl/sfh

Co więcej, osoby spoza ZHP, które w ramach swoich obowiązków współpracują z organizacją i mają bezpośredni kontakt z dziećmi i młodzieżą, muszą spełniać określone kryteria, w tym m.in. o niefigurowaniu w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, czy posiadać zaświadczenie o niekaralności.

Zasady współpracy ZHP z osobami spoza organizacji

W umowach zawartych z osobami, które w ramach swoich obowiązków służbowych będą się bezpośrednio włączały w pracę z dziećmi i młodzieżą w ZHP, powinny znaleźć się zapisy zobowiązujące do:

  • zapoznania się ze skróconym zapisem Polityki Safe from Harm;
  • posiadania zaświadczeń o niefigurowaniu w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym w momencie rozpoczęcia współpracy.

Zasady, o których mowa powyżej, znajdą odpowiednie zastosowanie w przypadku podmiotów – firm (chodzi tu zarówno o osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, jak i osoby prawne, a także tzw. ułomne osoby prawne – np. spółki jawne). W takim przypadku obowiązki, o których mowa powyżej muszą być zrealizowane przez wszystkie osoby związane z daną firmą, które będą podejmować działania/czynności, których beneficjentami będą dzieci i młodzież.

Osobami współpracującymi ze Związkiem Harcerstwa Polskiego, których dotyczy to wymaganie, są między innymi: rodzice, pełniący funkcje opiekunów na wyjazdach harcerskich poza HALiZ, osoby prowadzące zajęcia specjalistyczne, pracownicy baz obozowych itp. Istotne jest, aby były to osoby, które w ramach swoich obowiązków, w sposób bezpośredni będą miały kontakt z dziećmi i młodzieżą – w takim przypadku dzieci i młodzież powinni być beneficjentami działań podejmowanych przez te osoby.

Równocześnie, osoby pełniące funkcje wychowawcze w ramach Harcerskiej Akcji Letniej i Zimowej podlegają obowiązkowej weryfikacji zgodnie z przepisami polskiego prawa oraz instrukcją Harcerskiej Akcji Letniej i Zimowej.

Jak reagować na przypadki przemocy?

W ZHP każdy, kto jest świadkiem przemocy, ma obowiązek zareagować. W ramach programu Safe From Harm ZHP wprowadziło Centralny System Zgłoszeń, który umożliwia anonimowe zgłaszanie sytuacji przekroczenia granic. Osoby zgłaszające mają pewność, że ich zgłoszenie zostanie potraktowane poważnie i odpowiednie kroki zostaną podjęte, aby chronić ofiarę przemocy.

Szkolenia i kursy dla kadry

Aby zapewnić skuteczność polityki Safe From Harm, ZHP oferuje szereg szkoleń i kursów dla kadry. Od września 2023 roku każdy członek ZHP może skorzystać z kursu internetowego, który nie tylko przekazuje wiedzę na temat polityki ochrony, ale także uczy, jak rozpoznawać i reagować na sytuacje zagrożenia. Ukończenie kursu jest obligatoryjne dla wszystkich osób pełnoletnich, a jego zaliczenie daje pewność, że każdy członek ZHP zna i przestrzega zasad polityki Safe From Harm.

ZHP realizuje Ustawę Kamilka

Wprowadzenie nowych przepisów dotyczących ochrony małoletnich, nie jest dla ZHP rewolucją, ale potwierdzeniem naszych długofalowych działań. Polityka Safe From Harm, realizowana przez ZHP, jest spójna z wymogami ustawy Kamilka i stanowi fundament naszych działań na rzecz bezpieczeństwa.

ZHP od lat dba o to, aby każdy, kto jest związany z naszą organizacją, czuł się bezpiecznie i miał pewność, że jego prawa są respektowane. Działania podejmowane przez ZHP w ramach programu Safe From Harm są gwarancją, że nasza organizacja w pełni realizuje zapisy nowego prawa.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o polityce ochrony bezpieczeństwa dzieci, młodzieży i dorosłych w ZHP, zapraszamy do zapoznania się z pełnym dokumentem polityki Safe From Harm, dostępnym [tutaj].

Ochrona małoletnich w ZHP - ilustracja przedstawiająca harcerkę w mundurze ZHP pokazującą dłoń w geście stop. Za jej plecami znajduje się osoba w niebezpieczeństwie wytykana palcami.

 

Związek Harcerstwa Polskiego – sprawności na całe życie

Związek Harcerstwa Polskiego to największa w Polsce młodzieżowa organizacja, która zrzesza ponad 110 000 członków. Od ponad 100 lat ZHP wspiera rozwój dzieci i młodzieży, kształtuje proaktywną postawę oraz umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu. Dzięki codziennemu zaangażowaniu ponad 12 000 instruktorów-wolontariuszy, ZHP oferuje nie tylko wyjątkowe harcerskie wyjazdy, ale także różnorodne aktywności pozalekcyjne, które odbywają się przez cały rok. Kultywowanie wartości takich jak przyjaźń, przygoda, rozwój i obywatelskość sprawiają, że harcerstwo odpowiada zarówno na aktualne potrzeby młodych ludzi, jak i na wyzwania współczesnego świata. ZHP jest również jednym z aktywnych członków-założycieli Międzynarodowej Organizacji Ruchu Skautowego WOSM, która skupia ponad 40 mln skautów na całym świecie

Dowiedz się więcej o tym, jak ZHP dba o bezpieczeństwo

Jeśli zainteresował Cię temat ochrony małoletnich w ZHP i chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat działań, które podejmujemy w ramach polityki Safe From Harm, zachęcamy do zapoznania się z dodatkowymi materiałami: