Pełnoletni harcerze pełnią służbę i pomagają potrzebującym w trakcie pandemii. W wielu harcerskich środowiskach pojawiła się chęć niesienia pomocy poprzez szycie maseczek. Zobaczcie, na co warto zwrócić uwagę przy podejmowaniu tego typu inicjatywy.

Po pierwsze rozpoznaj zapotrzebowanie. Skontaktuj się z odpowiednim szpitalem, czy organizacją, która wyszła z inicjatywą szycia maseczek. Uzgodnij, czy wasze działania będą celowe, a maseczki przez was uszyte będą mogły być użyte.

Po drugie użyj odpowiednich materiałów. Do wykonania maseczki potrzebować będziesz odpowiedniego materiału np. bawełny (lub innego ustalonego ze szpitalem, czy placówką, dla której maseczki będą przeznaczone), igły i nitki oraz elastycznych gumek lub tasiemek. Jedną z wielu prostych instrukcji znajdziesz tutaj. Pamiętaj, że maseczki, które wykonasz będą bez atestów, dlatego ich wykorzystanie przez personel medyczny, czy pacjentów zakaźnych może być ograniczone lub niemożliwe. Ale i takie maseczki mogą znaleźć swoje zastosowanie w placówkach ochrony zdrowia. Ważne, żeby były dobrze wykonane.

Po trzecie przekaż maseczki do odpowiedniej instytucji. Pamiętaj przy tym o zachowaniu zasad bezpieczeństwa i higieny.