Konferencja Kobieta-Skautka-Harcerka

Wydział Zagraniczny | Harcerski Instytut Badawczy

#TEAMgIRL

11 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dziewcząt, ustanowiony przez ONZ  w celu przybliżenia społeczeństwu szczególnych wyzwań, przed jakimi stoją dziewczynki na całym świecie. Międzynarodowy Dzień Dziewcząt co roku obchodzony jest także przez WAGGGS Światowe Stowarzyszenie Przewodniczek i Skautek, które pod hasłem #TeamGirl porusza kwestie związane z dziewczętami. W pierwszą niedzielę października obchodzimy także Światowy Dzień Harcerki, Dzień Polskiej Harcerki, by zachowywać, pamiętać o instruktorkach i harcerkach, które odeszły na wieczną wartę.

Te daty i obchodzone wtedy święta zainspirowały w 2019 roku instruktorki: hm. Monikę Dreik (WZA) oraz hm. Katarzynę Marszałek (HIB) – do zainicjowania konferencji na poziomie ogólnozwiązkowym, której celem będzie stworzenie przestrzeni do rozmowy na temat dziewcząt i kobiet oraz ich miejsca w ruchu harcerskim i skautowym.

Do tej pory odbyło się 5 edycji:

• 2019 – Konferencja Instruktorska „Kobieta, Skautka, Harcerka”. Celem konferencji było stworzenie przestrzeni do rozmowy na temat dziewcząt, kobiet i ich miejsca w ruchu harcerskim i skautowym.
  • 2020 – Konferencja „Kobieta, Skautka, Harcerka 2.0”. Konferencja online na temat wzmacniania dziewcząt i kobiet w harcerstwie i skautingu „Scouting for girls”.
  • 2021 – Konferencja „Kobieta, Skautka, Harcerka 3.0. Kobiety – Liderki zmian”, podczas której skupialiśmy się na użyciu modelu liderskiego WAGGGS w codziennej praktyce harcerskiej.
  • 2022 – Konferencja „Kobieta, Skautka, Harcerka 4.0. Liderka w sytuacjach kryzysowych”. Obszarem zainteresowania wydarzenia były m.in. kryzys klimatyczny, kryzys uchodźczy, zdrowie psychiczne, higiena pomagania czy motywacja.
  • 2023 – Konferencja „Kobieta, Skautka, Harcerka 5.0. Liderka zmian”. Konferencja miała na celu zmotywowanie instruktorek do bycia liderkami zmian w swojej społeczności, stworzenie przestrzeni do sieciowania się liderek, aby w przyszłości tworzyły wspólne projekty, budowanie partnerstwa wokół Celów Zrównoważonego Rozwoju oraz zwrócenie uwagi na potrzebę oddziaływania harcerstwa poza granicami organizacji.

WSPÓLNIE DLA HARCERSKIEJ MISJI

Twoje wsparcie, nasza siła!

Numer konta do darowizn na rzecz ZHP

CZY WIESZ, ŻE...

Corocznie w obozach harcerskich bierze udział ponad 85 000 osób.
Czuwaj! Zauważyłeś coś co można poprawić?
Nasza strona internetowa jest naszym obozowiskiem w wirtualnym świecie, zbieranie feedbacku jest jak zbiórka przy ognisku, gdzie każdy może podzielić się swoimi przemyśleniami i pomysłami.Jeśli widzisz coś co można poprawić to proszę kliknij ikonkę feedbacku z prawej strony ekranu i prześlij naszemu zespołowi feedback. Pomoże nam to w rozwoju całego serwisu!