EkoDrużyna i Czuwam dla Ziemi - Z ziemi (i dla Ziemi) się podnosi!

Jakub Lasek
27/04/2021
~ 2 min czytania

W ramach akcji "Czuwam! dla Ziemi" zdecydowaliśmy się stworzyć "Patrol Ludzi Lasu". Uczęszczając do pobliskiego lasu widzieliśmy nieraz śmieci, które leżały tuż przy drodze, a także nad samą rzeką Regą. Postanowiliśmy je zebrać, by dać przykład innym i zwrócić uwagę na ten problem- występujący w tym miejscu.

Nasza akcja w ramach "Patrolu Ludzi Lasu" polegała na zbiórce i jednoczesnej segregacji odpadów wyrzucanych przez ludzi na teren leśny. Partnerem naszego działania było Nadleśnictwo Gryfice, które umożliwiło nam złożenie zebranych odpadów na wskazanym miejscu- podjęli się ich utylizacji. Podczas naszej akcji mieliśmy wiele przemyśleń - szczególnie przy niektórych odpadach, gdzie zastanawialiśmy się czy jeszcze jest to segregowany odpad, czy już może zmieszany. Z najciekawszych rzeczy, które zebraliśmy były dwie opony, dętka od roweru, kurtka zimowa, jeden but.

Ponadto zaskoczyło nas to, że zebraliśmy więcej worków ze szkłem, niż z tworzywami sztucznymi/metalami. Nasze działania zwróciły nam również uwagę na to, że na naszej ścieżce nie napotkaliśmy koszów na odpady, które mogłyby zmniejszyć ilość leżących śmieci. Cieszymy się, że zdążyliśmy zebrać odpady właśnie teraz, niebawem tereny dookoła nich zazielenią się i będą znów trudniej dostępne, a przez to pozostałyby tam pewnie na kolejne lata.

42 Gryficka Drużyna Harcerska "Ciche Cienie"