Czuwam dla Ziemi - Sprzątanie lasu

Jakub Lasek
26/04/2021
~ 2 min czytania

Zaczęło się na początku marca od pomysłu zrobienia zbiórki drużyny online o ekologii. Potem zaczęliśmy zdobywanie odznaki skautowej Wyzwanie Plastic Tide Turners i naturalnym ciągiem dalszym było szukanie miejsca na działanie w realu.

Kontaktami rodzinnymi jednej z zastępowych odszukaliśmy Panią sołtys, która bardzo chętnie skorzysta z naszej pomocy w sprzątaniu lasu wokół wsi Rząśnik Majdan. Rozwija się w ostatnich latach w tym terenie turystyka rowerowa i niestety śmieci przybywa. Po pierwszej zbiórce online powstał pomysł pociągnięcia tematu dalej.

Na zbiórkach online całej drużyny zrealizowaliśmy zadania na odznakę skautową Wyzwanie Plastic Tide Turners. Zmiany jakie nastąpiły są zauważalne w domach harcerzy. Natomiast finał, czyli sprzątanie lasu przyniosło korzyść naturze. Można by dyskutować czy mała przyczepka na śmiecie to duży dla natury zysk? My uważamy, że tak. Tyle śmieci pojawiło się w ciągu ostatniego roku od poprzedniego Dnia Ziemi. Tegoroczni turyści spędzą czas w czystym lesie.

Jak się zbiera śmieci w lesie, to każdy wie. Jednak nie każdemu sprzątającemu dane jest w czasie pracy nawiązać kontakt z nowymi osobami, a nawet ułożyć plan dalszych innych wspólnych działań. Nam się to właśnie udało. W czasie 10km spaceru po lesie i zbieraniu śmieci zapoznaliśmy się z członkiniami Stowarzyszenia Zakręceni. Powstał plan zorganizowania wspólnego następnego działania dla środowiska lokalnego. Tylko jeden warunek - pandemia musi trochę odpuścić. Zysk dla 10 harcerzy nie do zmierzenia -ponad 4 h pobyt w lesie/dla wielu pierwszy od dłuższego czasu/

29 Grunwaldzka Drużyna Harcerska Pogodni z Ostrowi Mazowieckiej