Czuwam dla Ziemi - Parkowi czyściciele

Jakub Lasek
27/04/2021
~ 2 min czytania

W naszym parku, który jest dosłownie obok naszej harcówki i często z niego korzystamy, zauważyliśmy mnóstwo śmieci. Przebywają tam tez zwierzęta te domowe jak i dzikie oraz mnóstwo dzieci.

Niestety ludzie wyrzucali tam w krzaki okropne rzeczy, nawet był cały materac! Chcieliśmy przede wszystkim aby pomoc lokalnemu środowisku, ludziom oraz zwierzętom, które potrzebują naszej pomocy. Chcieliśmy również, aby miejsce naszych harców było czyste i aby każdy mógł korzystać z tego naszego „mini lasku”. Zadanie podjęliśmy i podzieliliśmy wspólnie podczas dyskusji z całą drużyną.

Przede wszystkim rozpoczęliśmy działania od siebie. Później zaangażowaliśmy rodziców naszych harcerzy oraz wspólnie przygotowaliśmy dla siebie zajęcia o tematyce ekologicznej i każdy z nas podzielił się swoimi pomysłami i działaniami, które robi w ramach ochrony przyrody. Wydaje nam się, że przede wszystkim lokalne środowiska zauważyły to, że jeśli się chce to w ich ulubionych miejscach może być na prawdę czysto. Mieszkańcy sami zaczęli dbać o czystość wokół. Widać to po mniejszej ilości śmieci i kubły też już nie są tak zapchane, bo ruszyła masowa segregacja.

Obiektem naszych działań było całe osiedle na ZWMie w Opolu.

6 Opolska Puszczańska Drużyna Harcerska „Amistad”