Jak bezpiecznie używać maseczek

Marta Jeżak
Aktualności
14:28 26/03/2020
~ 4 min czytania
Pełniąc służbę, należy pamiętać o przestrzeganiu zasad higieny i bezpieczeństwa. Pisaliśmy już o tym, jak należy używać rękawiczek. Zachęcamy do dowiedzenia się, jak bezpiecznie korzystać z jednorazowych masek chirurgicznych i zapoznania się z materiałem przygotowanym na potrzeby szkolenia wolontariuszy podejmujących służbę w czasie Stanu Epidemii SARS-CoV-2 przez Harcerską Szkołę Ratownictwa ZHP. Kiedy używać maski?
 1. Jeśli jesteś zdrowy (nie wykazujesz objawów infekcji), powinieneś nosić maseczkę tylko wtedy, gdy opiekujesz się osobą z podejrzeniem infekcji SARS-CoV-2 (koronawirus).
 2. Jeśli kaszlesz, kichasz i masz inne objawy wskazujące na COVID-19 (gorączka, duszności) powinieneś używać maseczki przez cały czas. Pamiętaj, że gdy wystąpią u ciebie takie objawy, powinieneś skontaktować się telefonicznie z najbliższą Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną.
 3. Zasadne może wydawać się również używanie masek podczas przebywania w miejscach bliskiego kontaktu z innymi osobami (pojazdy, komunikacja publiczna, szpitale itp.) [zalecenia z Hongkongu] oraz w pomieszczeniach dusznych i źle wentylowanych (np. biuro) [zalecenia z Japonii].
 4. Maski mogą stanowić skuteczną ochronę tylko w połączeniu z częstym myciem rąk (lub ich dezynfekcją w sytuacji braku możliwość umycia).
 5. Jeśli nosisz maskę, musisz wiedzieć, jak jej używać i jak ją utylizować (patrz opis poniżej).
 6. Rozważając temat stosowania masek (różnego typu), należy zwrócić uwagę na kilka aspektów: a) Polska jest na takim etapie rozwoju epidemii SARS-CoV-2, że potencjalnie każdy może być zakażony wirusem. Według różnych szacunków bezobjawowych zakażeń jest od 10 do 62%. Zważywszy na te fakty, zasadne może okazać się noszenie masek przez wszystkich (obecnie zarówno WHO jak i Ministerstwo Zdrowia nie zalecają takiej strategii). b) Masowe używanie masek może spowodować niedobory zaopatrzenia personelu medycznego, które już są odczuwalne w naszym kraju. Jeżeli nie ma konieczności używania maski (np. przebywanie w domu/mieszkaniu) to należy ich nie zużywać.
Jak zakładać maskę?
 1. Przed założeniem maski umyj dokładnie ręce wodą z mydłem (minimum 30 sekund). W sytuacji braku możliwości umycia rąk, zdezynfekuj je środkiem do dezynfekcji na bazie alkoholu (minimum 60%). Poczekaj, aż ręce będą całkiem suche.
 2. Wyciągając maskę z opakowania, staraj się unikać dotykania całej powierzchni maski. Trzymaj za krawędzie lub sznurki/gumki mocujące.
 3. Przyłóż maskę do twarzy tak, by dokładnie zakrywała nos i usta i upewnij się, że między maską a twarzą nie ma przerw (zachowana jest szczelność). Jeżeli maska została wyposażona w blaszkę na górnej krawędzi, dognij ją tak, by szczelnie dolegała do nasady nosa.
 4. Zarost na twarzy typu broda, może utrudniać utrzymanie odpowiedniej szczelności pomiędzy twarzą a maską.
Jak zachować się podczas noszenia maski?
 1. Podczas noszenia maski unikaj dotykania jej. Jeśli to zrobisz, umyj dokładnie ręce wodą z mydłem (minimum 30 sekund). W sytuacji braku możliwości umycia rąk, zdezynfekuj je środkiem do dezynfekcji na bazie alkoholu (minimum 60%).
 2. Wymień maskę na nową, gdy tylko stanie się wilgotna.
 3. Nie używaj ponownie masek jednorazowych.
 4. Nieprawidłowe używanie masek lub wielokrotne używanie masek jednorazowych może zwiększać ryzyko infekcji zamiast je zmniejszać.
Jak zdejmować i utylizować maskę?
 1. Nie dotykaj przodu maski podczas usuwania jej z twarzy.
 2. Chcąc usunąć maskę z twarzy, złap za gumki mocujące maskę za uszami lub rozwiąż tasiemki mocujące maskę za głową.
 3. Bezpośrednio po ściągnięciu maski wyrzuć ją do pojemnika na odpady (najlepiej zamykanego). Następnie dokładnie umyj ręce wodą z mydłem (minimum 30 sekund). W sytuacji braku możliwości umycia rąk, zdezynfekuj je środkiem do dezynfekcji na bazie alkoholu (minimum 60%).
Materiały filmowe WHO (World Health Organization – Światowa Organizacja Zdrowia).
 1. Czy maseczka zabezpiecza nas przed koronawirusem?
 2. Jak prawidłowo założyć i zdjąć maskę?
Źródła 1. World Health Organization (Światowa Organizacja Zdrowia). 2. rebelem.com 3. cdc.gov 4. thelancet.com Pamiętaj, że noszenie maski w sytuacjach, w których nie jest to zalecane, może powodować fałszywe poczucie bezpieczeństwa i prowadzić do zaniedbań w obszarze podstawowych zasad higieny, tj. np. właściwe mycie rąk lub ich dezynfekcja.