Ogłaszamy rekrutację egzaminatorów żeglarskich do Centralnego Ośrodka Egzaminowania ZHP.
Centralny Ośrodek Egzaminowania ZHP jest uznanym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki ośrodkiem przeprowadzającym egzaminy na patenty żeglarskie: żeglarza jachtowego i jachtowego sternika morskiego.
Egzaminy na patent żeglarz jachtowy przeprowadzane są w różnych bazach harcerskich na terenie całej Polski. Egzaminy na patent jachtowego sternik morskiego przeprowadzane są w CWM ZHP w Gdyni.
Egzaminatorzy po zakwalifikowaniu na listę Egzaminatorów Centralnego Ośrodka Egzaminacyjnego ZHP, będą powoływaniu w skład komisji egzaminacyjnych na patenty żeglarskie oraz będą proszeni o udział w pracach nad opracowaniem harcerskiego standardu egzaminowania na patenty żeglarskie.
Egzaminatorem może być osoba która:
- ukończyła 18 rok życia;
- posiada tytuł zawodowy trenera lub instruktora sportu w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. Nr 127, poz. 857, z późn. zm.4) lub jest instruktorem właściwego polskiego związku sportowego;
- posiada licencję lub patent nie niższy niż ten, na który jest przeprowadzany egzamin;
- posiada co najmniej wykształcenie średnie;
- w okresie ostatnich 3 lat odbyła co najmniej 2 rejsy po wodach morskich w łącznym czasie co najmniej 200 godzin żeglugi, w tym co najmniej 100 godzin samodzielnego prowadzenia jachtu, ( w przypadku osób przeprowadzających egzamin na patent żeglarza jachtowego, każde 10 godzin rejsu po wodach morskich może być zastąpione przez 1 dzień uprawiania turystyki wodnej po wodach śródlądowych, z tym że okres uprawiania turystyki wodnej po wodach śródlądowych nie może zastąpić więcej niż 100 godzin żeglugi po wodach morskich)
- w okresie ostatnich 3 lat prowadziła szkolenia w zakresie uprawiania turystyki wodnej w wymiarze co najmniej 200 godzin, przy czym każde 10 godzin szkolenia może być zastąpione udziałem w 1 egzaminie na uprawnienia do uprawiania turystyki wodnej.
- złożyła oświadczenie, że nie była skazana prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa:
- przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji,
- popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej,
- przeciwko wiarygodności dokumentów,
- umyślne przeciwko życiu i zdrowiu,
- przeciwko wolności seksualnej i obyczajności,
Od kandydatów na przewodniczących komisji egzaminacyjnej poza powyższymi wymogami jest wymagane doświadczenie w przeprowadzeniu co najmniej 5 egzaminów na uprawnienia do uprawiania turystyki wodnej.
Członkowie komisji egzaminacyjnej za pracę w komisji otrzymują honorarium na warunkach określonych przez CWM ZHP.
Osoby zainteresowane pełnieniem funkcji Egzaminatora w COE ZHP proszę o kontakt z hm. Rafałem Klepaczem – mail: [email protected]