Odznaczenie „Dumni z Powstańców”

Plebiscyt „Dumni z Powstańców” to inicjatywa ogólnopolskiej, historycznej kampanii BohaterON – włącz historię! Odznaczenie zostało zaprojektowane przez artystę – profesora Wincentego Kućmę i honoruje tych, którzy w szczególny sposób przyczynili się do organizacji uroczystych, społecznych obchodów 80. rocznicy Powstania Warszawskiego i działają na rzecz zachowania pamięci o Powstaniu Warszawskim i Akcji Burza. W trakcie ceremonii wyróżniono 20 osób, instytucji i organizacji, a wśród nich, Związek Harcerstwa Polskiego oraz członka organizacji – harcmistrza Piotra Lewandowskiego, którego pasją jest utrwalanie pamięci o batalionie harcerskim AK „Parasol”.

„BohaterON” – kampania upamiętniająca Powstanie Warszawskie i promująca historię Polski

„BohaterON – włącz historię!” to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną. Dumni z Powstańców to kolejna odsłona akcji mającej na celu upamiętnienie bohaterów Powstania Warszawskiego, edukację historyczną oraz promocję postaw patriotycznych.

Jak w ZHP obchodzono 80. rocznicę Powstania Warszawskiego?

ZHP już od ponad stu lat wychowuje młodych i świadomych obywateli, którym bliskie jest pielęgnowanie pamięci o ważnych postaciach i wydarzeniach historycznych, a także kształtowanie postawy proobywatelskiej i budowanie świadomości historycznej.

W tym roku, w 80. rocznicę Powstania Warszawskiego, harcerze i harcerki ZHP, ale i szkoły czy osoby prywatne mogli przystąpić do zdobywania okolicznościowej odznaki „Dziś jest pojutrze” opracowanej przez Chorągiew Stołeczną. Członkowie i członkinie ZHP na przełomie lipca i sierpnia wzięli udział w Zlocie harcerskim „Zawsze W Pamięci”, podczas którego odbywały się między innymi spotkania z Powstańcami Warszawskimi, uroczysty apel czy Gra Muzealna – W Pamięci, podczas której uczestnicy Zlotu poszukiwali historii i obiektów związanych z okupacją oraz Powstaniem Warszawskim w warszawskich muzeach i placówkach kulturalnych.

Dumni z Powstańców – nieskończona pamięć. Akcja specjalna BohaterONu x ZHP

Co roku, harcerki i harcerze Związku Harcerstwa Polskiego włączają się w działania patriotyczne, mające na celu upamiętnienie Bohaterów. W tym roku, we współpracy Komitetem Społecznym BohaterONu ds. obchodów 80. rocznicy Powstania Warszawskiego od sierpnia do początku października, na znak pamięci o Powstaniu Warszawskim i jego bohaterach, członkowie i członkinie ZHP edukowali przechodniów o tym wydarzeniu w ponad 60 miastach i wręczali im pocztówki oraz naklejki z kolażem okolicznościowym Powstanie Warszawskie” autorstwa Łukasza Kulety W Wirażu Kolażu”.

Jak kształtować postawy patriotyczne od najmłodszych lat?

Zainteresowanych tematem zapraszamy do przeczytania artykułu „Radosne świętowanie patriotyzmu w domu z dzieckiem”, który oferuje praktyczne porady na temat włączania elementów patriotycznych w codzienne życie rodzinne. Dodatkowo warto posłuchać naszego podcastu „Jak uczyć dzieci radosnego patriotyzmu? Podcast ZHP dla rodziców”, który dostarcza inspiracji i wskazówek, jak w naturalny sposób wprowadzać młode pokolenie w świat wartości patriotycznych. Dzięki tym materiałom odkryjecie, jak w radosny sposób kształtować postawy patriotyczne u dzieci i tworzyć z nimi piękne wspomnienia.

Związek Harcerstwa Polskiego – sprawności na całe życie

Związek Harcerstwa Polskiego to największa w Polsce młodzieżowa organizacja, która zrzesza ponad 110 000 członków. Od ponad 100 lat ZHP wspiera rozwój dzieci i młodzieży, kształtuje proaktywną postawę oraz umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu. Dzięki codziennemu zaangażowaniu ponad 12 000 instruktorów-wolontariuszy, ZHP oferuje nie tylko wyjątkowe harcerskie wyjazdy, ale także różnorodne aktywności pozalekcyjne, które odbywają się przez cały rok. Kultywowanie wartości takich jak przyjaźń, przygoda, rozwój i obywatelskość sprawiają, że harcerstwo odpowiada zarówno na aktualne potrzeby młodych ludzi, jak i na wyzwania współczesnego świata. ZHP jest również jednym z aktywnych członków-założycieli Międzynarodowej Organizacji Ruchu Skautowego WOSM, która skupia ponad 40 mln skautów na całym świecie.