Odznaki, stopnie i sprawności w naszej organizacji są naturalnym systemem, w której to członkowie i członkinie organizacji zdobywają nowe umiejętności poprzez naukę w działaniu, która zostaje zwieńczona otrzymaniem odznaki bądź plakietki. W tym roku, w imieniu Chorągwi Stołecznej, zachęcamy do przystąpienia do zdobywania Harcerskiej Odznaki Okolicznościowej przygotowanej specjalnie na 80. rocznicę Wybuchu Powstania Warszawskiego i aktywne zaangażowanie się w działania patriotyczno-społeczne. Do zdobywania odznaki może przystąpić każdy, kto jest zainteresowany kultywowaniem pamięci o Powstaniu Warszawskim.

Warunki zdobycia odznaki:

• Odznakę można zdobywać wyłącznie od 1 kwietnia 2024 r. do 31 grudnia 2024 r.
  • Odznakę można zdobywać indywidualnie lub zespołowo np. rodzinnie, klasą, grupą rówieśniczą, patrolem.
  • Realizacja wymagań odznaki ma być adekwatna do wieku i umiejętności osób zdobywających.
  • Chęć zdobywania odznaki należy zgłosić do dnia 31.10.2024 r. przez formularz: https://forms.office.com/e/VAeFzAykbS

Aby zdobyć odznakę należy:
1) Przedstawić w dowolny sposób czym jest dla zdobywających „Pojutrze”, w myśl hasła Szarych Szeregów „Dziś – Jutro – Pojutrze!” oraz w jaki sposób dziś utożsamiamy się z wartościami przekazanymi w „Przesłaniu Powstańców Warszawskich do Młodych Polaków” (np. prace plastyczne, prace multimedialne, wydarzenia, dyskusje, kominki, wieczornice).
2) Zapoznać się z historią Powstania lub Powstańców Warszawskich (spotkanie tematyczne, lektura, dyskusyjny klub filmowy, odwiedzenie muzeum, spotkanie z Powstańcami, przybliżenie sylwetek Powstańców itp.).
3) Wykonać prace użyteczne społecznie na rzecz lokalnego otoczenia np. uczestniczyć w sprzątaniu świata, zrobić zakupy potrzebującej osobie, wziąć udział w organizacji zbiórki charytatywnej czy też inne działania na rzecz lokalnej społeczności zgodnie z przesłaniem Powstańców.
4) Uczestniczyć w min. jednym wydarzeniu związanym z Powstaniem Warszawskim (np. uroczystości okolicznościowe, złazy, zloty, rajdy lub wycieczki o tematyce związanej z Powstaniem) lub odwiedzić miejsce pamięci lub muzeum związane z Powstaniem Warszawskim.

Materiały pomocne do wykonania zadań dostępne są w regulaminie konkursu dostępnym pod linkiem: https://zhp.pl/wp-/uploads/2024/04/2024.03.25_U_30_V_2024_regulamin_odznaki_Okolicznosciowej_80_rocznicy-wybuchu_PW_zewnetrzni.pdf

Weryfikacja i przyznanie odznaki:

• Podstawą weryfikacji jest raport z realizacji zawierający opis zrealizowanych zadań oraz dokumentację fotograficzną.
  • W przyznania odznaki należy zarejestrować raport w formie elektronicznej pod linkiem: https://forms.office.com/e/ZZpJxMCktW oraz załączniki przesłać na adres: [email protected] (w tytule maila należy podać imię i nazwisko zdobywającego lub nazwę zespołu zgodną z podaną w tej ankiecie).
  • Zgłoszenia należy dokonać najpóźniej do dnia 31 grudnia 2024 r.
  • Lista osób i zespołów, które zdobyły odznaki, zostanie ogłoszona najpóźniej 1 stycznia 2025 r.
  • Dystrybucja odznaki nastąpi nie później niż do 1 marca 2025 r.
  • Odznakę weryfikuje i przyznaje Kapituła powołana przez komendantkę Chorągwi Stołecznej im. Bohaterów Warszawy.
  • Opłata za odznakę wynosi 15 złotych brutto + 15 zł kosztów wysyłki płatne na rachunek bankowy Chorągwi Stołecznej ZHP nr konta 96 8011 0008 0000 0032 3330 0022 do 14 dni po otrzymaniu informacji o jej przyznaniu. W treści przelewu należy wpisać: „Odznaka + imię i nazwisko zdobywającego lub nazwę zespołu zdobywającego odznakę”.