Maj to miesiąc, w którym szczególnie zwracamy uwagę na ideę patriotyzmu, która jest jedną z podstawowych wartości, którymi kieruje się Związek Harcerstwa Polskiego. Każdego roku, organizacja stara się odpowiadać na potrzeby i wyzwania XXI wieku. Na początku miesiąca harcerze i harcerki, w ramach obchodów Dnia Flagi RP czy Święta Konstytucji 3 Maja przygotowywali gry terenowe, organizowali pikniki i biegi patriotyczne. A w przyszłym tygodniu dwutysięczna reprezentacja ZHP wyruszy na Monte Cassino, by upamiętnić 80. rocznicę Bitwy. Jednakże nieocenioną wartością w przekazywaniu idei patriotyzmu jest przykład, jaki dają dzieciom – rodzice! Jak więc wdrażać idee radosnego patriotyzmu w swoim domu?

Czym jest radosny patriotyzm?

To nowe spojrzenie na patriotyzm i myślenie o przyszłości oraz o tym, co my możemy zrobić dla świata i otoczenia. Odwołując się do hasła Szarych Szeregów „Dziś-Jutro-Pojutrze”, to aktualnie, znajdujemy się na trzecim etapie, czyli „ Pojutrze”. Budujemy nową przyszłość i nowe społeczeństwo i czujemy radość, że to my możemy ją tworzyć. To także wiara we własne możliwości i szansa dla młodych ludzi, by zrozumieć naszą historię i polubić ją. Być może sami mamy zbyt wygórowane oczekiwania dla patriotyzmu. To często nie musi być nic wielkiego, to zwykłe cieszenie się, że mogę być elementem całości, że mogę być obywatelem Polski. Ta wartość przeradza się w nas na co dzień, kiedy jesteśmy dobrymi ludźmi, kiedy pomożemy starszej osobie wnieść zakupy, kiedy podniesiemy śmieci poniewierające się na ulicy, a także, gdy dbamy o samego siebie. Nie trzeba daleko szukać, by spróbować zrozumieć tę ideę. Wystarczy spojrzeć lokalnie – młodsze dzieci nie mają tak rozwiniętego myślenia abstrakcyjnego o Polsce i nie potrafią wyobrazić sobie bycia patriotą w kontekście całego kraju. Dla nich świat często ogranicza się do tego, co bliskie, czyli do rodziny, osiedla i lokalnej społeczności i bycia dobrym dzieckiem, poprzez wzorowanie się na bohaterach, którymi często w pierwszych latach życia jest najbliższa rodzina.

Rodzicu, poznaj metody i narzędzia wspierające dzieci i młodzież w zrozumieniu historii i idei patriotyzmu, które pochodzą z najnowszego odcinka naszego podcastu!

  1. Aktywności turystyczne – udział w rekonstrukcjach, grach miejskich, rajdach, festiwalach kulturowych, warsztatach np. z lokalnej gwary;
  2. Zdobywanie odznak turystyczno-krajoznawczych związanych z wydarzeniami historycznymi (jest kilkaset takich odznak, których zdobycie jest dodatkowym motywatorem i przypieczętowaniem zmagań dla dziecka, po kilkanaście dla każdego regionu Polski); zdobywanie tropów i sprawności o tematyce patriotycznej w Związku Harcerstwa Polskiego;
  3. Sprawdzanie historii miejscowości, do której wybieramy się na wakacje/wycieczkę – każde takie miejsce skrywa w sobie jakąś historię. Widząc i przeżywając ją, łatwiej zapamiętujemy i chłoniemy, niż pozyskując tę wiedzę z książek.
  4. Nauka poprzez zabawę – historia nie musi być nudna! Warto zacząć jej naukę od łatwych i przyjemnych rzeczy np. od oglądania z dzieckiem starych fotografii i opowiadania o osobach, które się na nich znajdują – kim byli, czym się zajmowali. Warto jest dzieciom opowiadać o rodzinie. W każdym domu kryje się pudełko z ciekawymi starociami jak świadectwa szkolne rodziców czy dziadków, to też jest historia! A może taka rozmowa stanie się nową inspiracją dla dzieci i to właśnie przez to pokochają historie?
  5. Lokalne otoczenie – historia jest na każdym kroku. Wystarczy popytać i poszukać. Wychodząc na spacer, zaraźmy dziecko ciekawością. Wspólnie poszukajmy śladów historii, które mogą przejawiać się m.in w kamienicach, które pamiętają czasy II Wojny Światowej, historycznych tablicach czy murach, które są pozostałościami po wcześniejszych budynkach, a nawet w pomnikach przyrody! Bawiąc się z dzieckiem w detektywów, możemy zachęcić je do przeniesienia spostrzeżeń na papier w postaci obrazków, wyklejanek czy mapy. Takie rozwiązanie może być niesamowitą rodzinną zabawą na cały dzień!
Więcej pomysłów na radosne świętowanie patriotyzmu oraz inspiracje historyczne znajdziecie w  #13 odcinku Podcastu ZHP Radosny Patriotyzm I Iskierka od ZHP.