Wychowanie ekonomiczne w ZHP

ODKRYJ POTENCJAŁ W ŚWIECIE EKONOMII!

Założenia

To propozycja dla drużyny z każdej z metodyk. Stajesz przed możliwością zrealizowania w swoim środowiskiem harcerskim programu, który w ciekawy i rozwijający sposób pozwoli zdobyć nowe umiejętności przydatne w życiu. Jednocześnie zapewniam Cię, że będzie do ciekawa przygoda, w której nie ma nudy.

Wydział Wychowania Ekonomicznego GK ZHP wraz z Warszawskim Instytutem Bankowości, przygotowały dla Ciebie kompleksową propozycję programu dla Twojej drużyny!

Otrzymujesz do dyspozycji:

 • Poradnik, który tłumaczy kadrze jak wyruszyć w tą przygodę z drużyną.
 • Pakiet gotowych 20 zbiórek, gier, form dyskusyjnych, inspiracji. Każda metodyka to pięć gotowych propozycji, z opisem pomysłu, konspektem i gotowymi załącznikami.
 • Dwie książki w wersji elektronicznej:
- wydane na bazie książki Janusza Korczaka „Przygody przedsiębiorczego Dżeka”,
- książka prof. Witolda M.Orłowskiego „Ekonomia dla ciekawych czyli co zeznał porwany profesor”
 • Komiks oraz materiał do kolorowania dla zuchów

Możesz też uzupełnić ten pakiet o inspiracje ze strony: https://porwaniprzezekonomie.pl/ oraz materiały na tej stronie.

Jeśli chciałbyś wsparcia, masz pytania albo masz pomysł by zaprosić nasz wydział do przeprowadzenia dla Twojego środowiska warsztatu, pisz do nas: [email protected]

Bardzo cieszymy się, że trafiłeś na stronę Wydziału Wychowania Ekonomicznego!

To znaczy, że świadomość ekonomiczna jest dla Ciebie ważna oraz chcesz brać udział w jej rozbudzaniu.

Jesteśmy grupą instruktorów, których połączyły wspólne wartości związane z ekonomią w życiu codziennym. Chcemy zbudować program i prowadzić działania, które odczarują trudny obszar finansów i ekonomii i sprawią, że nasze zuchy i harcerze swoje decyzje w tych obszarach nauczą się podejmować świadomie.

Program
wychowania ekonomicznego

Uchwała GK ZHP

nr 141/2020 z dnia 25 Maja 2020r.

Zespoł wydziału

Wychowania Ekonomicznego

Działania Wydziału

Przesyłania propozycji zmian

Od listopada 2022 do sierpnia 2023 Wydział Wychowania Ekonomicznego Głównej Kwatery ZHP zrealizował serię warsztatów przy współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Prowadziliśmy łącznie 65 warsztatów na terenie 7 chorągwi. Największym zainteresowaniem cieszył się warsztat „Wychowanie ekonomiczne w drużynie”, który przeprowadziliśmy w tym roku aż 12 razy. Ostatecznym efektem jest 940 osób przeszkolonych – instruktorów, wędrowników, członków kadry drużyn i hufców. W ten sposób, poprzez Program Wychowania Ekonomicznego, który ma stać się standardowym programem każdej drużyny harcerskiej (tak jak np. terenoznawstwo czy samarytanka), budujemy wśród członków ZHP kompetencje kluczowe, czyli zestaw wiedzy i umiejętności przydatnych przez całe życie, do funkcjonowania w zmiennym otoczeniu, jakiego doświadczamy.

W ostatnich miesiącach nasze działania nabrały tempa dzięki pomysłowi na dotarcie z warsztatami do lokalnych środowisk – hufców, chorągwi i na kursy instruktorskie. Warsztaty opierały się o sześć obszarów wychowania ekonomicznego: świadomą konsumpcję, przedsiębiorczość, budżet domowy i finanse publiczne, świadomego pracownika, podstawy ekonomii, etykę i społeczną odpowiedzialność oraz gry ekonomiczne. Wprowadziliśmy także nowy temat „Wiedza o gospodarce i banku centralnym”, który okazał się świetnym uzupełnieniem prowadzonej przez nas edukacji ekonomicznej.

AKTUALNOŚCI

Score Hunter Junior zakończony!

Score Hunter Junior to nie tylko dobra zabawa, gra ma też walor edukacyjny. Podczas rozgrywki gracze będą mieli okazję dowiedzieć się jak budować swoją wiarygodność kredytową, bezpiecznie i odpowiedzialnie korzystać z produktów kredytowych oraz chronić swoją tożsamość. Przejście całej gry zajmuje od kilku do kilkunastu godzin. Rozgrywkę można rozłożyć w czasie, nie trzeba całej gry przechodzić na raz.

Temat okładkowy w "CZUWAJ"

Zachęcamy do poczytania najnowszego CZUWAJ - miesięcznik instruktorów ZHP
Znajdziecie tam:

 • relację z naszej Konferencji,
 • artykuły o tym, jak rozmawiać z dziećmi o pieniądzach autorstwa psycholożek i ekonomistek z Uniwersytetu Warszawskiego - dr Katarzyny Sekścińskiej i dr Agaty Trzcińskiej
 • wywiad z Prezesem Warszawski Instytut Bankowości, Panem Waldemarem Zbytkiem 
 • tekst o tym, czym jest wychowanie ekonomiczne i jak wprowadzić je w drużynie napisany przez Kierownika WWE Paweł Marciniak 
 • informacje o planach Wydziału na przyszły rok

Nasze cele

 • Przygotowanie założeń Programu Wychowania Ekonomicznego ZHP, obejmującego kluczowe obszary dla budowania świadomego ekonomicznie, przedsiębiorczego i odpowiedzialnego finansowo obywatela.
 • Opracowanie i wdrożenie propozycji programowych, pozwalających drużynowym na wzmocnienie wychowania ekonomicznego
w drużynach i gromadach.
 • Nawiązanie współpracy z podmiotami aktywnymi w obszarze działalności społecznej, naukowej oraz biznesowej, pozwalających
na podnoszenie efektywności realizowanych przez ZHP działań w zakresie wychowania ekonomicznego.
 • Popularyzacja wiedzy i podnoszenie świadomości dotyczącej wychowania ekonomicznego wśród członków ZHP, w tym kadry instruktorskiej wszystkich szczebli oraz na zewnątrz organizacji.

MATERIAŁY PROGRAMOWE

Odkryj instrumenty metodyczne!

Czy wychowanie ekonomiczne można połączyć ze zdobywaniem sprawności, tropów lub realizacją wyzwań?
Jak najbardziej i to niezależnie od metodyki, w której działasz!

Przedstawiamy pakiet instrumentów metodycznych, wspierających rozwój kompetencji ekonomicznych zuchów, harcerzy, harcerzy starszych i wędrowników. Ich realizacja z pewnością będzie ciekawą przygodą, podczas której stopniowo odkryjecie tajniki świata ekonomii, związane z rynkiem, finansami, świadomą konsumpcją, etyką biznesu, czy wejściem na rynek pracy. A może postawicie pierwszy krok w dżungli, jaką jest rynek, uruchamiając drużyną mini zakład produkcyjny?

Ekonomia
w życiu drużyny

Wychowanie ekonomiczne to praktyka codziennego działania!

Nie musisz czytać mnóstwa książek i organizować wykładów. Nie musisz w ogóle organizować specjalnych zajęć. Możesz realizować wychowanie ekonomiczne w swojej drużynie podczas codziennych, zwyczajnych aktywności. Na przykład w trakcie dowolnej zbiórki czy podczas biwaku. Można to robić, wykorzystując pojawiające się naturalnie sytuacje, niejako "przy okazji".

Czy wychowanie ekonomiczne można połączyć ze zdobywaniem sprawności, tropów lub realizacją wyzwań?
W tym miejscu znajdziesz narzędzia, które wesprą Twoje pomysły!

Otwórz Worek
z Tworzywem!

W Worku z Tworzywem znajdziecie garść propozycji programowych (konspektów zbiórek, gier, projektów), przygotowanych
w ramach działania Wydziału Wychowania Ekonomicznego. Oprócz tego, rzućcie okiem na proponowane przez nas książki i gry planszowe, które mogą stanowić uzupełnienie waszych działań!

Fabryka Ciastek

Zdalna gra ekonomiczna, w której uczestnicy wcielają się w rolę zarządu fabryki.

To propozycja dla tych, którzy chcą poznać przedsiębiorstwo od środka – od zarządzania produkcją, po przez sprzedaż, marketing, inwestycje, negocjacje, czy relacje z pracownikami. Nie zabrakło też miejsca na kwestie etyczne w biznesie, czy rzucenia okiem na gospodarkę w skali globalnej.

ZawodoŁowcy

Harcerz na rynku pracy

Zdalna gra ekonomiczna, w której uczestnicy wcielają się w rolę zarządu fabryki.

To propozycja dla tych, którzy chcą poznać przedsiębiorstwo od środka – od zarządzania produkcją, po przez sprzedaż, marketing, inwestycje, negocjacje, czy relacje z pracownikami. Nie zabrakło też miejsca na kwestie etyczne w biznesie, czy rzucenia okiem na gospodarkę w skali globalnej.

Lato z finansami

Wspierająca rozwój kompetencji ekonomicznych zbiórka, gra, a może debata oksfordzka? W propozycji Lato z Finansami znajdziecie je wszystkie (i nie tylko)!

Ta solidna paczka materiałów programowych, dla każdej metodyki, opracowanych przez członków wydziału
z pewnością będzie dobrym wprowadzeniem do świata ekonomii!

Książki

Zobacz jakie książki o tematyce ekonomicznej możesz polecić członkom swojej gromady lub drużyny! Wybraliśmy
i przygotowaliśmy recenzje tych najciekawszych, które w prosty sposób mówią o tym co z pozoru brzmi skomplikowanie!

Gry planszowe

Dobra planszówka to z pewnością pomysł na deszczowe dni podczas biwaku lub obozu. Zobaczcie jakie gry planszowe mogą być ciekawym uzupełnieniem programu wychowania ekonomicznego!

A może turniej zastępów, w którąś z nich..?

Medialnie o nas

MEDIALNIE O NAS

Ciekawostki ekonomiczne

Największą europejską monetę trudno byłoby Wam zmieścić do kieszeni 💰?

Jedna taka moneta ważyła ⚖️ ponad 19 kg i miała rozmiar niedużego stołu.
Do ich przewożenia 🛺 używano wtedy sań, a historycy opisują próby kradzieży, podczas której złodziej nie był w stanie podnieść łupu powyżej kolan 🏋️.

👉 Więcej na ten temat dowiesz się oglądając ten film: https://tiny.pl/7fd5d ciekawostki znajdziesz również na stronie propozycji #LATOzFINANSAMI
w CBP: cbp.zhp.pl/propozycje/lato-z-finansami/

Istniał banknot o tak dużym nominale, że mając go można było kupić mieszkanie🏠?

Największy banknot 💷 Stanów Zjednoczonych o nominale 100 000 dolarów, czyli prawie
400 000 złotych, służył do rozliczeń 💰 między Bankami Rezerwy Federalnej. Został on już zastąpiony przez rozliczenie elektroniczne, jednak banknoty 💵 o nominałach 5 000$
i 10 000$ są nadal w obiegu, choć zostało już ich bardzo niewiele. Teoretycznie więc, może nie mieszkanie a 🚗 samochód można nadal kupić 💸 za jeden banknot.

👉 Więcej na ten temat banknotów 💶 dowiesz się, oglądając ten film: https://tiny.pl/7fd55
a jeśli interesują Cię banknoty o tych największych nominałach wejdź na stronę propozycji #LATOzFINANSAMIcbp.zhp.pl/propozycje/lato-z-finansami/

Zrealizowane projekty

Konferencja harcmistrzowska "TO SIĘ OPŁACA - WYCHOWANIE EKONOMICZNE W HARCERSTWIE"

Wydarzenie odbyło się się hybrydowo: stacjonarnie w Urzędzie Dzielnicy Targówek w Warszawie oraz online w dniu 16.10.2021 godz. 08.00-20.00. Organizatorem był Wydział Wychowania Ekonomicznego GK ZHP

Konferencja była adresowana do kadry ZHP:

 • Do drużynowych, którzy chcą wesprzeć swoich harcerzy w nabywaniu niezbędnych kompetencji
 • Do instruktorów wspierających kadrę drużyn przede wszystkim na poziomie szczepów oraz hufców
 • Do osób zajmujących się kształceniem instruktorów i drużynowych
 • Do osób tworzących program, które chcą interesująco i w ciekawej formie przedstawiać harcerzom podstawowe pojęcia ekonomiczne
 • Do wszystkich osób zainteresowanych tematem wychowania ekonomicznego w harcerstwie

W 2020 roku zorganizowaliśmy dwa konkursy związane z wychowaniem ekonomicznym. Poniżej znajdują się opisy podejmowanych przez uczestników działań, wyniki oraz zwycięskie prace konkursowe.

Były to pierwsze, lecz z pewnością nie ostatnie konkursy Wydziału! Zapraszamy do udziału w kolejnych propozycjach!"

Konkurs - Lato z Finansami - Budżet i Świadoma Konsumpcja

Konkurs - Lato z Finansami - Rynek i Pieniądze

Zaangażuj się!

Umów się na rozmowę!

Jeżeli jesteś zainteresowany dłuższą współpracą, lub jeżeli wiesz, że chciałbyś się zaangażować, ale nie do końca masz pomysł jak – zdzwońmy się! Jeżeli tematyka wychowania ekonomicznego jest Ci bliska, ale czujesz, że zagadnienia ekonomiczne nie są Twoją mocną stroną – napisz, porozmawiamy, jak możesz włączyć się w nasze działania!

Napisz na [email protected], a my odezwiemy się do Ciebie z propozycją terminu rozmowy

Prześlij nam swój konspekt!

Być może prowadziłeś ciekawą zbiórkę, zorganizowałeś grę lub biwak, realizowałeś propozycje programową dla swojego środowiska związaną z wychowaniem ekonomicznym? Jeżeli chciałbyś podzielić się wypracowanym materiałem lub konspektem napisz na [email protected], a my wówczas wykorzystamy Twój materiał do budowania bazy materiałów programowych! Zostanie on udostępniony w Materiałach Wydziału Wychowania Ekonomicznego oraz w Centralnym Banku Pomysłów.

Poleć coś!

Wśród Was na pewno jest wielu moli książkowych, kinomaniaków czy fanów gier planszowych. Jeżeli ostatnio (lub trochę dawniej) czytałeś, oglądałeś lub grałeś w coś związanego z zagadnieniami ekonomicznymi – podziel się tym! Zapraszamy Cię do przygotowania recenzji, którą wykorzystamy w naszych materiałach. Zależy nam na tym, aby recenzja zawierała w sobie opis (o czym jest książka, film, na czym polega gra), tytuł oraz autora (w szczególności w przypadku książek czy filmów), odniesienie do zagadnień ekonomicznych (dlaczego to może być ważne w kontekście wychowania ekonomicznego) oraz zdjęcie/grafikę z okładką. Tak przygotowaną recenzję podeślij do nas, a my się nią zaopiekujemy!

Aktywny Lokalnie w Ekonomii

eżeli masz pomysł na to, co chciałbyś zrobić w swoim środowisku w zakresie wychowania ekonomicznego, zgłoś się do nas w ramach obszaru „Aktywny Lokalnie w Ekonomii”. Oprócz wiedzy, którą posiadamy i którą chętnie się z Tobą podzielimy, wesprzemy Cię także organizacyjnie! Napisz do nas na [email protected], a my skontaktujemy się z Toba i dogadamy szczegóły wspólnego przedsięwzięcia.

Nasi partnerzy

ZHP nawiązało współpracę z Warszawskim Instytutem Bankowości. Celem współpracy jest wspieranie działań ZHP w dziedzinie ekonomii, finansów, cyberbezpieczeństwa oraz gospodarki elektronicznej skierowanych do dzieci, młodzieży, studentów i seniorów, realizowanych w ramach projektu sektorowego „Bankowcy dla Edukacji”, który jest prowadzony przez WIB oraz programu Wychowania Ekonomicznego prowadzonego przez ZHP. Warszawski Instytut Bankowości (WIB) został utworzony w 1993 roku z inicjatywy Związku Banków Polskich i banków-fundatorów. Od początku, działa na rzecz rozwoju
i wypracowywania rozwiązań, służących klientom, pracownikom i instytucjom finansowym. Misją Warszawskiego Instytut Bankowości od 30 lat jest stały rozwój wiedzy i umiejętności pracowników sektora finansowego w służbie klientom, ale także edukacja finansowa obywateli. WIB motywuje również ludzi i organizacje do uczenia się przez całe życie.

Zapraszamy na stronę naszego partnera: https://www.wib.org.pl/

SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny to niepubliczna uczelnia wyższa współpracująca z Wydziałem Wychowania Ekonomicznego GK ZHP w zakresie tworzenia materiałów edukacyjnych (konspekty zajęć, podcasty edukacyjne, inne opracowania), w szczególności dotyczące psychologicznych aspektów podejmowania decyzji ekonomicznych czy nowoczesnych trendów w naukach ekonomicznych, konsultacji merytorycznych w zakresie tworzenia programu wychowania ekonomicznego dla ZHP, udziału w konferencjach instruktorskich, dyskusjach i warsztatach dla kadry stowarzyszenia, obejmujących tematykę wychowania ekonomicznego w perspektywie wiedzy z różnych obszarów psychologii, ekonomii czy zarządzania oraz współpracy dotyczącej prowadzenia badań naukowych. SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny to niepubliczna uczelnia kształcąca na blisko 8 wydziałach, 35 kierunkach studiów; posiadająca ponad 17 tys. studentów oraz wybitną kadrę: 75 profesorów, 59 doktorów habilitowanych, 183 doktorów.

Wizja Uniwersytetu: Poznajemy i zmieniamy świat. Wiedzę o człowieku popartą rzetelnymi badaniami traktujemy jako element rozwoju indywidualnego i społecznego.

W centrum naszych zainteresowań badawczych jest człowiek, a nasze działania koncentrują się na poznaniu jego potrzeb i zrozumieniu mechanizmów funkcjonowania – jako jednostki, jak również członka grupy społecznej. Nauki, które uprawiamy, inicjują rozwój społeczny poprawiający jakość życia ludzi.

Zapraszamy na stronę naszego partnera: https://swps.pl

WSPÓLNIE DLA HARCERSKIEJ MISJI

Twoje wsparcie, nasza siła!

Numer konta do darowizn na rzecz ZHP

22 1140 1010 0000 5392 2900 1017

CZY WIESZ, ŻE...

Corocznie w obozach harcerskich bierze udział ponad 85 000 osób.
Czuwaj! Zauważyłeś coś co można poprawić?
Nasza strona internetowa jest naszym obozowiskiem w wirtualnym świecie, zbieranie feedbacku jest jak zbiórka przy ognisku, gdzie każdy może podzielić się swoimi przemyśleniami i pomysłami.Jeśli widzisz coś co można poprawić to proszę kliknij ikonkę feedbacku z prawej strony ekranu i prześlij naszemu zespołowi feedback. Pomoże nam to w rozwoju całego serwisu!
Skip to content