W sobotę 13 kwietnia w Warszawie spotkali się członkowie komend chorągwi odpowiedzialni za współpracę zagraniczną i pełnomocnicy komendantów chorągwi ds. zagranicznych. W spotkaniu uczestniczyli komisarze zagraniczni ZHP, kierowniczka Wydziału Zagranicznego i kilkoro instruktorów wydziału oraz komendant polskiej reprezentacji na Europejskie Jamboree 2020.

Poruszono bardzo wiele tematów, co dla mniej doświadczonych osób musiało być szczególnie ekscytujące i motywujące do dalszego rozwoju.

Zasady współpracy zagranicznej jednostek ZHP, drogi komunikacji ze skautami, źródła wiedzy o skautingu, zbliżające się wydarzenia w świecie skautowym, w tym europejskie konferencje WOSM i WAGGGS, seminarium Juliette Low 2019 w Pucku i Europejskie Jamboree 2020 w Gdańsku, relacje z polskimi środowiskami harcerskimi za granicą, rola pełnomocnika i budowanie zespołu zagranicznego w chorągwi, polskie reprezentacje na zbliżające się zloty (Intercamp, WSJ w USA i EJ w Gdańsku) – tak w ogromnym skrócie można streścić zakres tematyczny spotkania. Każde z tych haseł aż kipi od treści i wpisanych w nie zadań.

Jak dowiodły sobotnie prezentacje i rozmowy, rola pełnomocnika ds. zagranicznych jest wielowymiarowa. Można ją pełnić na zasadzie niezbędnego reagowania na impulsy ze strony komendy chorągwi czy Wydziału Zagranicznego GK, albo świadomie budować współpracę zagraniczną w chorągwi, dążąc do tego, żeby przygoda skautowa stała się udziałem wszystkich jej członków i jednostek organizacyjnych. Jak to robić? Bardzo pomaga instynkt i doświadczenie, ale kluczowe jest dobre przeszkolenie. I tu dobra wiadomość  – jeszcze do końca kwietnia można się zgłaszać na kurs Zagranica Level up! podczas Zlotu Kadry ZHP w Perkozie. Kurs adresowany jest do hufcowych instruktorów i chorągwianych pełnomocników ds. zagranicznych.

Na zbiórce obecni byli przedstawiciele 13 chorągwi – Białostockiej, Dolnośląskiej, Gdańskiej, Kieleckiej, Kujawsko-Pomorskiej, Lubelskiej, Łódzkiej, Mazowieckiej, Stołecznej, Śląskiej, Wielkopolskiej, Zachodniopomorskiej i Ziemi Lubuskiej.

Podziękowania należą się Przestrzeni from Facebook, która użyczyła bezpłatnie miejsca na spotkanie ze wszystkimi wygodami.