„W ten sposób pełnię służbę, chcę pomagać” – mówi Krysia Paszko – harcerka ZHP i licealistka, która w ramach walki z przemocą domową stworzyła platformę, przez którą ofiary mogą skontaktować się z policją.

Podczas przymusowej kwarantanny szczególnie narażone są osoby doświadczające przemocy domowej – nie mają gdzie uciec przed oprawcą. Chęć pomocy im w tej trudnej sytuacji zainspirowała druhnę Krysię do ułatwienia ofiarom kontaktu z policją.

„Zainspirowały mnie działania w innych państwach, w których pod przykrywką osoby doświadczające przemocy mogły prosić o pomoc. Zastanowiło mnie, że nie ma czegoś takiego i dlatego postanowiłam stworzyć taką platformę” – mówi inicjatorka pomocy.

Dzięki specjalnej stronie internetowej ofiary przemocy mogą skontaktować się z policją, kupując wybrane produkty. To zapewnia im bezpieczeństwo kontaktu z odpowiednimi służbami, bez budzenia podejrzeń u oprawców.

„Na początku to miała być akcja tylko dla moich znajomych i znajomych znajomych. Jednak już po kilku godzinach zebrałam sztab osób, które były gotowe mi pomóc. Do akcji włączyła się Fundacja Centrum Praw Kobiet, od której otrzymała ogromne wsparcie” – dodaje.

Na co dzień Krysia jest przyboczną w 23 WDW „Binduga”. Jak podkreśla to właśnie w Związku Harcerstwa Polskiego zrozumiała, czym jest służba i dlaczego jest ważna. „Służba jest dla mnie naturalna, nie wyobrażam sobie, że mogłoby jej nie być w moim życiu. Całe moje życie to służba i to harcerstwo nauczyło mnie tej postawy” – podkreśla.