Już w maju 2024 roku, harcerze i harcerki Związku Harcerstwa Polskiego wezmą udział w wyjątkowym wydarzeniu, jakim jest Intercamp, czyli międzynarodowy zlot skautów. Od 17 do 20 maja w polskich Górach Izerskich będą mieli oni możliwość zawarcia nowych międzynarodowych znajomości, poznania innych kultur i tradycji, a także zdobycia nowej wiedzy, m.in. na temat astronomii!

Intercamp to międzynarodowy zlot skautów, który odbywa się od 1967 roku w weekend Zielonych Świątek. Około 3,5 tysiąca skautów i skautek z Polski, Niemiec, Czech, Austrii, Francji, Wielkiej Brytanii czy Belgii przyjeżdża co roku do innego miejsca. 

Najbliższy Intercamp – w 2024 roku – odbędzie się w Polsce, w Świeradowie-Zdroju, w duchu rozwoju, nauki oraz poszerzenia świadomości na temat problemów globalnych, które oddziałują na nasze środowisko lokalne.

Korzystając z walorów przyrodniczych pobliskiego Izerskiego Parku Ciemnego Nieba oraz obszaru Natura 2000 skupimy się na myśleniu STEM, czyli na interdyscyplinarnym podejściu do edukacji, obejmującym praktyczne doświadczenia, które mają na celu wspieranie wszechstronnego rozwoju podopiecznych, zarówno pod względem analitycznego i logicznego myślenia, jak i wyobraźni. Nie zabraknie również zadań kreatywnych rozwijających umiejętności naukowe oraz odkrywania tajemnic astronomii. Założenia te będą realizowane poprzez pracę z Celami Zrównoważonego Rozwoju takimi jak: życie na lądzie, odpowiedzialna produkcja i konsumpcja, dostępna i czysta energia oraz działania w dziedzinie klimatu. 

Samo wydarzenie będzie dla uczestników możliwością zawiązania nowych, międzynarodowych przyjaźni, poznania nowych tradycji i kultur oraz zdobycia nowej wiedzy i umiejętności.