betlejemskie światło pokoju

English

idea betlejemskiego światła pokoju

Historia zaczyna się w Betlejem, mieście położonym w Autonomii Palestyńskiej, które przez lata było w centrum napięć politycznych, konfliktów zbrojnych oraz ataków terrorystycznych. Właśnie tam ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus.

W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat. W 2024 roku Betlejemskie Światło Pokoju rozpoczęło swoją podróż po świecie z Christkindl w Górnej Austrii, partnerskiego miasta Betlejem, ponieważ niemożliwe było przywiezienie płomienia bezpośrednio z Groty Narodzenia Jezusa w Betlejem. Mimo to tradycja przekazywania Światła, zapoczątkowana w 1986 roku jest kontynuowana.

Światło, które zapalił w Grocie Narodzenia 12-letni Pillar Jarayseh w 2023 roku, było przechowywane przez austriackich skautów cały rok, by w 2024 roku w kościele pielgrzymkowym Christkindl dziewięcioletni Matthias Secklehner przejął Światło. Płomień zapalony w grocie przemierza za sprawą skautów z całego świata długą drogę, by poprzez kraje i kontynenty dotrzeć m.in. do Polski.

Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymać złość i gniew. W ponad 30-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.

Takim darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju.

HASŁO BETLEJEMSKIEGO ŚWIATŁA POKOJU 2024

Tegoroczne hasło Betlejemskiego Światła Pokoju "Kochaj czynem" nawiązuje nie tylko do codziennych, czasem małych i z pozoru nieznacznych, sytuacji w których możemy otworzyć się na drugiego człowieka, ale również do wyjątkowych momentów, takich jak wojna za naszą granicą. Jako Polacy pokazaliśmy, że potrafimy reagować na potrzeby innych ludzi. Pamiętamy wszyscy te spontaniczne działania na samym początku konfliktu, gdy nasze serca napędzała potrzeba pomocy i wsparcia dla osób dotkniętych wojną.

Zaangażowanie w pomoc drugiemu człowiekowi i chęć pozostawienia tego świata choć trochę lepszym niż go zastaliśmy pokazuje, że "Kochaj czynem" to nie tylko hasło, lecz postawa życiowa, która bliska jest harcerkom i harcerzom. Pomoc, wyciągnięta dłoń do drugiego człowieka, jest czymś znacznie więcej niż jedynie wyrażaniem miłości. To aktywna miłość w czynie, akceptacja i troska, które wyrażamy poprzez nasze działania.

W kontekście działań harcerskich, "Kochaj czynem" jest ideą, która utożsamia harcerskie wartości. Harcerki i harcerze od wieków kształtują postawę służby, czyli gotowości do pomocy, szacunku i solidarności. Poprzez nasze działania, pragniemy kontynuować tę tradycję, stając się wzorem dla innych w kochaniu bliźniego w czynach, nie tylko w słowach.

"Kochaj czynem" - czasami małym, pozornie nieznacznym. Nawet drobne uczynki mają znaczenie i wszyscy musimy o tym pamiętać. Jeden do drugiego pozwala budować lepsze jutro dla nas wszystkich. Ale to także kultura wdzięczności - dziękowania sobie, doceniania oraz troski i dbałości o drugiego człowieka.

W 2024 roku, kiedy Polskę dotknęła niszczycielska powódź, harcerki i harcerze z Związku Harcerstwa Polskiego ponownie stanęli na wysokości zadania, odpowiadając na potrzeby osób dotkniętych katastrofą. Podczas gdy woda zalała domy, zniszczyła drogi i odcięła wiele miejscowości od świata, harcerze i harcerki natychmiast ruszyli z pomocą. Organizowali zbiórkę pieniędzy na usuwanie skutków powodzi, pozyskiwali najpotrzebniejsze rzeczy. W wielu miejscach pomagali również w ewakuacji mieszkańców, w zabezpieczaniu mienia, oraz przy sprzątaniu po przejściu wielkiej wody . ZHP pokazał, że "Kochaj czynem" to nie tylko hasło, ale prawdziwe zobowiązanie – gotowość niesienia pomocy tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna, i umiejętność przekuwania wartości harcerskich w konkretne działania, które przyczyniają się do odbudowy nadziei i solidarności w obliczu trudnych wyzwań.

Niech hasło "Kochaj czynem" będzie naszym przewodnikiem zarówno w codziennych sytuacjach, jak i w wyjątkowych momentach, kiedy potrzebujemy się nawzajem. Niech nasze czyny staną się światłem nadziei i miłości dla tych, którzy ich potrzebują, budując lepszy świat pełen akceptacji, zrozumienia i wsparcia.

ZLOT BETLEJEMSKI ZHP

W dniach 13-15 grudnia Zakopane zamieni się w stolicę Betlejemskiego Światła Pokoju! To niezwykłe spotkanie będzie wspólnym czasem oczekiwania i refleksji, możliwością do rozwoju duchowego, a także okazją do nawiązania nowych harcerskich przyjaźni. 

Zgłoś się na Zlot Betlejemski

Formularz dla członków ZHP

Dowiedz się więcej o Zlocie Betlejemskim

Poznaj informacje organizacyjne

akcje towarzyszące bśp 2024

AKTUALNOŚCI

19.12.24

Betlejemskie Światło Pokoju 2024 w Kancelarii Prezydenta i Premiera

Tradycyjnie, w okresie przedświątecznym, polscy harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego przekazują ...
15.12.24

Betlejemskie Światło Pokoju 2024: ZHP wyrusza z misją „Kochaj czynem”. Światło już w Polsc...

Betlejemskie Światło Pokoju 2024 już w Polsce Harcerki i harcerze z ZHP oraz skauci z organizacji Sl...
14.12.24

Zlot Betlejemski 2024 – historia i wspólna przygoda w Zakopanem!

Hasło Zlotu Betlejemskiego 2024 – „Kochaj czynem” Hasłem tegorocznego Zlotu Betlejemskiego jest „Koc...
14.12.24

Betlejemskie Światło Pokoju – już wieczorem wyjątkowy koncert!

Betlejemskie Światło Pokoju to już tradycja. Harcerze i harcerki ZHP odbierają symbol pokoju i brate...
10.12.24

Zapowiedź: w niedzielę 15 grudnia ZHP otrzyma Betlejemskie Światło Pokoju na Słowacji

Betlejemskie Światło Pokoju – płomień nadziei dla całego świata Betlejemskie Światło Pokoju to międz...
11.03.24

Konkurs na komendę Betlejemskiego Światła Pokoju

W związku z przygotowaniami do akcji Betlejemskiego Światła Pokoju 2024 Główna Kwatera ZHP ogłasza k...

materiały programowe o betlejemskim świetle pokoju

CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ?

Zainteresowało cię Betlejemskie Światło Pokoju?
Skontaktuj się z rzeczniczką prasową ZHP.

Rzeczniczka prasowa ZHP odpowiada wyłącznie na korespondencję przesłaną przez dziennikarzy. Korespondencja powinna zawierać imię i nazwisko dziennikarza, redakcję i numer telefonu.

Jesteś uczestnikiem Betlejemskiego Zlotu i masz pytanie? Skontaktuj się z biurem naszego zlotu: [email protected]

phm. Olga Junkuszew

Adres mailowy

[email protected]

Telefon centralny

+48 601 246 164

WSPÓLNIE DLA HARCERSKIEJ MISJI

Twoje wsparcie, nasza siła!

Numer konta do darowizn na rzecz ZHP

22 1140 1010 0000 5392 2900 1017

CZY WIESZ, ŻE...

„Zawisza Czarny” to flagowy statek ZHP . Żaglowiec uratował część załogi żaglowca Marques, który zatonął w gwałtownym szkwale. Po wzięciu rozbitków na pokład Zawisza, pomimo wysokiego stanu morza i bardzo silnego wiatru, pozostał w rejonie wypadku, poszukując ofiar. Na Bermudach żaglowiec i jego załogę witano jak bohaterów….
Czuwaj! Zauważyłeś coś co można poprawić?
Nasza strona internetowa jest naszym obozowiskiem w wirtualnym świecie, zbieranie feedbacku jest jak zbiórka przy ognisku, gdzie każdy może podzielić się swoimi przemyśleniami i pomysłami.Jeśli widzisz coś co można poprawić to proszę kliknij ikonkę feedbacku z prawej strony ekranu i prześlij naszemu zespołowi feedback. Pomoże nam to w rozwoju całego serwisu!
Skip to content