ZHP uczy cyfrowej czujności – start kampanii „Czuwaj w sieci”
„ZHP od zawsze skupiało się na dawaniu możliwości zdobywania umiejętności na całe życie. Dziś nie tylko uczymy, jak rozpalić ognisko i zbudować szałas, ale też, jak nie dać się złapać na fałszywe informacje czy internetowe oszustwa. Czuwaj to coś więcej niż harcerskie powitanie – to wezwanie do uważności. Dlatego kampania Czuwaj w sieci to naturalna kontynuacja naszej misji wychowawczej” – mówi harcmistrzyni Martyna Kowacka, Naczelniczka ZHP.
8 tygodni edukacji cyfrowej z ZHP – bezpłatne materiały dla młodzieży i dorosłych
Kampania potrwa 8 tygodni od 22 kwietnia i została przygotowana tak, by w nowoczesny i pozytywny sposób wzmacniać cyfrowe kompetencje młodych ludzi. Wśród materiałów, które trafią do odbiorców, znalazły się animacje i filmy edukacyjne, quizy z zakresu factcheckingu i tworzenia silnych haseł, podcasty i webinary z udziałem ekspertów, scenariusze lekcji dla nauczycieli, checklisty oraz poradnik dla rodziców. Wszystkie zasoby są dostępne bezpłatnie na stronie zhp.pl/czuwaj-w-sieci.
Harcerska służba w nowej rzeczywistości – walka z dezinformacją online
Harcerki i harcerze od pokoleń są tam, gdzie trzeba – w czasie powodzi, pandemii, na granicy, ale też w codzienności, która wymaga odwagi, mądrości i uważności. Dziś ZHP pełni służbę także w sieci. Kampania „Czuwaj w sieci” to kolejna forma harcerskiej służby – tym razem w odpowiedzi na jedno z najpoważniejszych wyzwań XXI wieku. Internet staje się miejscem, w którym coraz trudniej oddzielić prawdę od manipulacji. Dlatego ZHP, podejmuje się misji edukacyjnej, pokazując, że cyfrowa czujność to kompetencja, której można się nauczyć – niezależnie od wieku.
„Czuwaj w sieci” – kampania o cyfrowej odporności bez straszenia i negatywów
W odróżnieniu od wielu kampanii z obszaru cyberbezpieczeństwa, „Czuwaj w sieci” nie straszy. ZHP wierzy w pozytywność – jedną z cech metody harcerskiej. Kampania nie koncentruje się na zagrożeniach, lecz na możliwościach: buduje poczucie sprawczości, wzmacnia wiarę w siebie i pokazuje, że z pomocą właściwych narzędzi każdy może poradzić sobie w świecie informacji i dezinformacji. Wszystkie materiały edukacyjne dostępne są na: zhp.pl/czuwaj-w-sieci.
ZHP i Ministerstwo Edukacji razem dla społeczeństwa obywatelskiego online
Kampania społeczna ZHP „Czuwaj w sieci” w ramach zadania „Bądź gotów” realizowana jest przez Związek Harcerstwa Polskiego i finansowana ze środków Ministerstwa Edukacji w ramach programu „Edukacja na rzecz budowania społeczeństwa obywatelskiego” na rok 2024/2025.
Związek Harcerstwa Polskiego to największa w Polsce młodzieżowa organizacja, która zrzesza ponad 115 000 członków. Od ponad 100 lat ZHP wspiera rozwój dzieci i młodzieży, kształtuje proaktywną postawę oraz umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu. Dzięki codziennemu zaangażowaniu ponad 16 000 instruktorów-wolontariuszy, ZHP oferuje nie tylko wyjątkowe harcerskie wyjazdy, ale także różnorodne aktywności pozalekcyjne, które odbywają się przez cały rok. Kultywowanie wartości takich jak przyjaźń, przygoda, rozwój i obywatelskość sprawiają, że harcerstwo odpowiada zarówno na aktualne potrzeby młodych ludzi, jak i na wyzwania współczesnego świata. ZHP jest również jednym z aktywnych członków-założycieli Międzynarodowej Organizacji Ruchu Skautowego WOSM, która skupia ponad 57 mln skautów na całym świecie oraz oraz Światowego Stowarzyszenia Przewodniczek i Skautek WAGGGS, która skupia ponad 10 mln skautek w ponad 150 krajach świata.