Prezydent RP na obozie harcerskim ZHP

Takie spotkania to już tradycja – Prezydent odwiedza w czasie letniego wypoczynku członków organizacji harcerskich objętych Honorowym Protektoratem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Prezydentowi RP w Szklanej Hucie towarzyszył Minister KPRP Wojciech Kolarski. Razem wzięli udział w harcerskim ognisku, uroczystym apelu oraz w zajęciach obozowych.

Protektorat Prezydenta RP nad organizacjami harcerskimi

ZHP działa pod honorowym protektoratem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Protektorat jest wyrazem najwyższego uznania działań podejmowanych przez ZHP oraz jego edukacyjnej misji.

Pierwszym protektorem ZHP był marszałek Józef Piłsudski. Był to wyraz wdzięczności za udział harcerzy w działaniach niepodległościowych. W ślad za nim poszli jego następcy – Stanisław Wojciechowski oraz Ignacy Mościcki, którzy stali się kolejnymi protektorami ZHP.

Do przedwojennej tradycji powrócono w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Po transformacji ustrojowej kolejni prezydenci Polski obejmowali swoim protektoratem ZHP. Do dzisiaj byli to Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Lech Kaczyński i Bronisław Komorowski.

Prezydenta RP Andrzej Duda również jest harcerzem. W 1984 roku wstąpił do 5 Krakowskiej Drużyny Harcerzy “Piorun” im. Legionistów 1914 Roku. Jak mówi, przygoda z harcerstwem miała w jego życiu duże znaczenie; nauczyła samodzielności a jednocześnie umiejętności działania w grupie.

Prezydent ZHP na obozie harcerskim rozpala obrzędowe ognisko.

Związek Harcerstwa Polskiego – sprawności na całe życie

Związek Harcerstwa Polskiego to największa w Polsce młodzieżowa organizacja, która zrzesza ponad 110 000 członków. Od ponad 100 lat ZHP wspiera rozwój dzieci i młodzieży, kształtuje proaktywną postawę oraz umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu. Dzięki codziennemu zaangażowaniu ponad 12 000 instruktorów-wolontariuszy, ZHP oferuje nie tylko wyjątkowe harcerskie wyjazdy, ale także różnorodne aktywności pozalekcyjne, które odbywają się przez cały rok. Kultywowanie wartości takich jak przyjaźń, przygoda, rozwój i obywatelskość sprawiają, że harcerstwo odpowiada zarówno na aktualne potrzeby młodych ludzi, jak i na wyzwania współczesnego świata. ZHP jest również jednym z aktywnych członków-założycieli Międzynarodowej Organizacji Ruchu Skautowego WOSM, która skupia ponad 40 mln skautów na całym świecie

Prezydent ZHP na obozie harcerskim przy ognisku z harcerzami.

Jak wyglądają obozy ZHP?

Jeśli szukasz informacji na temat obozów organizowanych przez ZHP może zainteresować cię artykuł „Rozpoczynamy harcerskie lato w ZHP!”.

Szykujesz się do wakacyjnego wypoczynku? Mogą zainteresować cię poniższe tematy:

Podcast „Iskierka” to audycja kierowana do rodziców, którzy poszukują inspiracji, do kreatywnych działań z dziećmi, czy wsparcia w wyzwaniach czekających na rodzica w XXI wieku. Podcast jest tworzony przez Związek Harcerstwa Polskiego — największą w Polsce młodzieżową organizację, która zrzesza ponad 110 000 członków. Od ponad 100 lat ZHP wspiera rozwój dzieci i młodzieży, kształtuje proaktywną postawę oraz umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu. Audycje znajdziesz na Spotify ZHP oraz innych popularnych serwisach streamingowych.

Prezydent ZHP na obozie harcerskim przy ognisku harecrskim.

fot. Łukasz Błasikiewicz/KPRP

Prezydent ZHP na obozie harcerskim w towarzystwie instruktorów harcerskich.