Obozy to często pierwsze wyjazdy bez rodziców, będące szkołą życia dla najmłodszych, a dla starszych – wyczekiwaną przygodą spędzoną w gronie harcerskich przyjaciół. Podczas obozów harcerze uczą się zaradności, otwartości czy pracy zespołowej. Mają okazję poznawać przyrodę i kształtować swoją postawę obywatelską. W ZHP organizujemy różnorodne obozy, które rozwijają uczestników w wielu płaszczyznach – to obozy wędrowne, zagraniczne, żeglarskie czy puszczańskie.

Obozy i kolonie są podsumowaniem rocznej pracy naszych gromad i drużyn. Przez te kilka-kilkanaście dni tworzymy przestrzeń do rozwoju i kształtowania charakteru, stawiamy wyzwania i przeżywamy wspólne przygody. Podczas takich wyjazdów zuchy, harcerki i harcerze, harcerki starsze i harcerze starsi, wędrowniczki i wędrownicy uczą się samodzielności, odpowiedzialności oraz budują relacje społeczne. Natomiast kadra drużyn zdobywa nowe umiejętności wychowawcze. Kadra uczestnicząca w przygotowaniu obozów i kolonii zdobywa nie tylko kolejne umiejętności organizacyjne, ale także uczy się prowadzenia zespołu kadrowego i koordynowania przedsięwzięciami.- mówi pełnomocniczka Naczelniczki ZHP ds. HAL, harcmistrzyni Katarzyna Karolak.

Jeśli twoje dziecko jedzie na obóz pierwszy raz lub chcesz dowiedzieć się więcej o obozach organizowanych w ZHP, to koniecznie sięgnij do podcastu ZHP Iskierka. Pomogą ci w tym odcinki:

„Pierwszy wyjazd na kolonię/obóz – czyli o nauce samodzielności” – Na harcerskich obozach, koloniach, biwakach podopieczni uczą się samodzielności w praktyce! Taki wyjazd to test i próba samodzielności. Jak może wpłynąć na rozwój dziecka? Odpowiedź w podcaście!

„Czy moje dziecko na wakacjach jest bezpieczne?” – Czy obozowanie w lesie jest bezpieczne? Zapewne zastanawiasz się, jak sprawdzane i kontrolowane są obozowiska lub jakie procedury są podejmowane w razie burzy – odpowiedzi znajdziesz w rozmowie harcerskich ekspertów.