Nasza drużyna od lat organizuje coroczny koncert charytatywny „Otwórz Serce Swe” na rzecz Domu Małego Dziecka w Łodzi, później dla fundacji „Dom w Łodzi”. Całość naszych działań składała się z 3 etapów: kwesty na ulicach miasta, koncertu z licytacjami oraz na spotkaniach z podopiecznymi domu dziecka wraz z przygotowaniem jasełek. Wszystkie działania były skupione na dzieciach z domu małego dziecka, a pośrednio uwrażliwialiśmy osoby uczestniczące w naszych wydarzeniach.

Naszym celem od początku było stworzenie namiastki Świąt Bożego Narodzenia u dzieci z domu małego dziecka i z Fundacji „Dom w Łodzi”. Na początku opieraliśmy się na siłach naszej drużyny, a później pojawiali się przyjaciele i rodzice, którzy widzieli nasze działanie jako pożyteczne i liczba rąk do pracy nam rosła. Początkowo na koncercie występowali harcerze, a w ostatniej edycji wzięły udział zespoły zewnętrzne, ponieważ wiedzieliśmy już jak podejść profesjonalnie do organizacji tego koncertu.

Koncert i kwesta same w sobie były wyzwaniem logistycznym, również pod kątem liczby dokumentów i terminów, z których należało się wywiązać. Dodatkowym wyzwaniem było przygotowanie świątecznego przedstawienia dla dzieci tak, aby było dopasowane do ich wieku.

Naszym sukcesem jest organizacja już pięciu edycji tych koncertów, jednocześnie podnosząc z roku na rok ich rangę, dzięki czemu zebraliśmy podczas nich jeszcze większe kwoty. Pozwoliło nam to w pełni sfinansować spersonalizowane prezenty dla dzieciaków.

W mojej opinii spotkania z dziećmi były tą najważniejszą częścią tej służby. Możliwość obcowania z tymi dziećmi dawała nam siłę do dalszego działania. Widząc radość i czując, że to co robimy, to nie tylko prezenty, ale możliwość przeżycia świąt bez samotności u tych małych ludzi. To pokazywało mi, że ważne jest, aby w biegu naszego życia znajdować ludzi, którym powinniśmy darować najwartościowszą rzecz jaką jest czas bez samotności.

Phm. Emilia Wadas – Hufiec Łódź-Bałuty, kierowniczka Referatu Wędrowniczego Chorągwi Łódzkiej – 97 Łódzka Wodna Drużyna Harcerska im. M. Zaruskiego