W latach 1967-1973 Związek Harcerstwa Polskiego realizował „Operację 1001- Frombork” – Harcerski Ruch Młodzieżowy o Honorowe Obywatelstwo Fromborka -miasta Mikołaja Kopernika. W jego trakcie młodzież odbudowywała zniszczony po II wojnie światowej Frombork. W sobotę (12 sierpnia) odbyły się uroczyste obchody upamiętniające 50. rocznicę tych wydarzeń.

Wzięli w nich udział uczestnicy „Operacji 1001- Frombork” w tym Honorowi Obywatele Fromborka, przedstawiciele władz i instytucji regionu, mieszkańcy Fromborka, harcerze, instruktorzy, członkowie GK ZHP oraz Seniorzy ZHP. Była to niezwykła okazja do wspomnień oraz wzruszeń.

Uroczystości rozpoczęły się wystąpieniami Komendanta Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej – hm. Macieja Micielskiego oraz Burmistrza Fromborka – Pana Zbigniewa Pietkiewicza. W programie był także uroczysty apel, po którym oficjalnie został otwarty bulwar poświęcony harcerzom, upamiętniający ich wkład w odbudowę miasta. Całość zwieńczyły występy oraz pokazy artystyczne. Towarzyszącym wydarzeniem tych obchodów był XXX Złaz Seniorów i Starszyzny ZHP.

fot. Bartosz Kowalski, Źródło: Facebook

Przez siedem lat harcerze pracowali przy odbudowie miasta, którego 80% zabudowy w tym zabytków, zostało pochłonięte przez zniszczenia wojenne. Przygotowywali je do uroczystych obchodów 500-lecia urodzin wielkiego polskiego astronoma. Mikołaj Kopernik przez wiele lat mieszkał we Fromborku, tam napisał swoje wiekopomne dzieło „De revolutionibus orbium coelestium”, zmarł i został pochowany.
We Fromborku pracowało kilkadziesiąt tysięcy harcerek i harcerzy oraz instruktorów, gdyż ówczesne województwo olsztyńskie cierpiało na niedobór siły roboczej oraz fachowców, na co odpowiedzią byli harcerze ze szkół zawodowych, przyzakładowych i techników. Prawie 2400 z nich otrzymało tytuł Honorowego Obywatela Fromborka.

Młodzież rozpoczęła pracę w 1967 r. – w 1001 rocznicę istnienia państwa polskiego. Stąd nazwa: „Operacja 1001-Frombork”.

Zdjecia na strone 7