Rozpoczynamy bezpieczne #harcerskielato

Maja Pawińska
25/06/2021
~ 2 min czytania
fot. Konrad Kmieć

Już dziś kończymy rok szkolny i rozpoczynamy harcerskie lato, czyli czas, kiedy tysiące harcerek i harcerzy pojedzie na obozy harcerskie czy kolonie zuchowe. Za chwilę spakujemy swoje plecaki, założymy chusty i wyruszymy na wakacyjne obozy, by wspólnie podsumować rok i zaplanować kolejny. Nie da się zaprzeczyć - to był wyjątkowy rok pełen wyzwań, zdobywania nowych umiejętności i sprawności na całe życie. Jesteśmy przekonani, że harcerskie lato również będzie możliwością do rozwoju i przeżywania wspaniałych przygód wraz z przyjaciółmi.

Przed wyjazdem na obóz czy kolonię zachęcamy kadrę do odwiedzenia strony Harcerskiej Akcji Letniej i Zimowej, na której znajduje się m.in. instrukcja HALiZ oraz szerokie poradnictwo dotyczące bezpieczeństwa czy organizacji wypoczynku. Szczególnie teraz, w okresie pandemicznym, dbajmy o siebie i o innych, byśmy we wrześniu znów mogli spotkać się na harcerskich zbiórkach i z nową energią rozpocząć kolejny rok harcerskich przygód.

Przypominamy o obowiązku codziennego zapoznawania się z prognozą pogody i ostrzeżeniami meteorologicznymi oraz hydrologicznymi dla miejsca lokalizacji obozu (np. za pośrednictwem aplikacji Regionalnego Systemu Ostrzegania RSO, serwisu pogodowego IMGW-PIB www.pogodynka.pl). Zachęcamy także do zapoznania się z Protokołem uzgodnień w zakresie bezpieczeństwa na obozach harcerskich pod namiotami. W treści Protokołu znajdują się zarówno określone zadania organizatorów, jak i służb, mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom obozów. Realizacja tych zadań jest obligatoryjna dla wszystkich obozów odbywających się pod namiotami.

W razie jakichkolwiek pytań prosimy kontaktować się w pierwszej kolejności z pełnomocnikiem komendanta hufca ds. HALiZ lub z pełnomocnikiem komendanta chorągwi ds. HALiZ.