3-5 kwietnia 2020 odbyło się globalne wydarzenie skautowe Jamboree on the Internet – Special Edition. Motywem przewodnim Edycji Specjalnej JOTI było hasło Connecting young people virtually because our impact never stops! I rzeczywiście, JOTI to coś więcej niż wydarzenie weekendowe. Dzięki swojej wirtualnej formule JOTI trwa i napędza skautowy świat do szerzenia braterstwa przez cały rok.

Zaproszenie na wirtualny zlot, zorganizowany spontanicznie w związku z sytuacją globalnej pandemii, skierował do wszystkich członków WOSM sekretarz generalny Ahmad Alhendawi.

Uczestnicy Edycji Specjalnej JOTI bawili się i uczyli nowych rzeczy w radosnej atmosferze. Zdobyli nowych przyjaciół z całego świata, poszerzyli swoją wiedzę na temat zasad zachowania zdrowia fizycznego i psychicznego, poznali akcje i projekty humanitarne prowadzone pod auspicjami WOSM, dzielili się swoimi talentami na wirtualnej scenie, bawili się do białego rana słuchając radia JOTI i tańcząc w rytm muzyki DJ’ów, rywalizowali w globalnych wyzwaniach i konkursach, słuchali gawęd przy wirtualnym ognisku.

Uczestnicy JOTI czatowali na serwerach ScoutLink, a nasz zespół oprócz kanału #polish prowadził również kanał tematyczny #ej2020 European Jamboree 2020.

W zaproponowanym przez Zespół ds. JOTA-JOTI konkursie „Zamaskuj się przed wirusem. Wykonaj własną maseczkę ochronną z motywem harcerskim lub JOTI! Zrób sobie zdjęcie w swojej maseczce i mundurze, a następnie wyślij je do nas” zwyciężyły druhny Marysia (I miejsce) i Julia (II miejsce) z 4 RDH Wataha z Hufca Radom-Miasto oraz Blanka z 2 Wielopoziomowej DH „Wiercipięty” z Hufca Oława (III miejsce).

Wyróżnienia: Gustaw z DH „Wiercipięty” i sam. Wiktoria z 1 WDH ”ZEW” Hufiec Ziemi Wodzisławskiej.

Nagrodą w konkursie były plakietki następnej październikowej edycji JOTA-JOTI.

Ciekawostką Edycji Specjalnej był domowy biwak JOTI, zorganizowany przez rodziców harcerek i harcerzy z 2 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Wiercipięty” im. Adama Mickiewicza z Oławy. Oczywiście każdy biwakował w swoim domu.

Działania ZHP koordynował Zespół ds. JOTA-JOTI w Wydziale Zagranicznym w składzie hm. Hubert Mika (krajowy koordynator JOTA-JOTI i szef zespołu), phm. Marek Pęczak i pwd. Wojciech Płoskonka.