Podziel się dobrem - oddaj krew

Marta Jeżak
Aktualności
12:25 14/05/2020
~ 2 min czytania

Ruszają planowane operacje, a w centrach krwiodawstwa zaczyna brakować krwi. Teraz czas na nasz ruch — podzielmy się dobrem, które płynie w każdym z nas! Zachęcamy harcerzy i harcerki do oddawania krwi.

Tutaj znajdziecie informacje o zapasach krwi w poszczególnych miastach. Zanim oddacie krew, zapoznajcie się się z informacjami praktycznymi dotyczącymi krwiodawstwa w czasie pandemii COVID-19. W okresie od dnia 15 marca 2020 r. do odwołania osoba przekraczająca granicę państwową, w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jest obowiązana odbyć, po przekroczeniu granicy państwowej, obowiązkową kwarantannę trwającą 14 dni licząc od dnia następującego po przekroczeniu tej granicy. W związku z powyższą kwarantanną osoby te nie mogą przyjść do punktu krwiodawstwa w celu oddania krwi. Prosimy również o wstrzymanie się z oddawaniem krwi i jej składników osoby mające objawy, które mogą wskazywać na zakażenie. Są to objawy grypopodobne takie jak:
  • gorączka,
  • suchy kaszel,
  • płytki oddech/duszności,
  • ból mięśni,
  • zmęczenie,
  • rzadziej - ból gardła.
Zakażenie rozprzestrzenia się drogą kropelkową (przebywanie w bliskiej odległości z osobą zarażoną - kichanie, kaszel, rozmowa) lub wirus dostaje się do naszego organizmu przez śluzówki oczu, nosa, jamy ustnej, przeniesiony przez dotyk nieumytymi rękami z takich powierzchni jak stoły, klamki, poręcze, gdzie może utrzymywać się przez kilka dni. Dawcy, którzy oddadzą krew nie wiedząc, że są chorzy, a u których w ciągu 14 dni służby medyczne wykryją COVID-19 (pozytywny wynik testów laboratoryjnych) proszeni są o zgłaszanie tego faktu w RCKiK. Zgodnie z dotychczasowymi zasadami również dawcy, u których w ciągu 48 godzin od donacji wystąpią jakiekolwiek objawy chorobowe zobowiązani są do zgłoszenia tego telefonicznie lub mailowo w swoim centrum. Jeżeli jakiś dawca stwierdzi, że oddana przez niego krew nie nadaje się do przetoczenia, może skorzystać z formularza samodyskwalifikacji, który jest dostępny w punkcie krwiodawstwa.