Naczelniczka ZHP hm. Anna Nowosad w imieniu Związku Harcerstwa Polskiego podpisała porozumienie o współpracy Wojsk Ochrony Terytorialnej z harcerzami. Następnie dokument został przekazany podczas spotkania z okazji Dnia Myśli Braterskiej z Prezydentem RP Andrzejem Dudą.

Harcerstwo zawsze odpowiadało i odpowiada na aktualne potrzeby i aktualne wyzwania. To, że podpisaliśmy z Wojskami Ochrony Terytorialnej porozumienie, pozwoli nam odpowiadać na te potrzeby i wyzwania lepiej” – powiedziała podczas przekazania porozumienia w Pałacu Prezydenckim hm. Anna Nowosad.

„Naszym celem jest rozwijanie współpracy pomiędzy WOT a harcerstwem w taki sposób, aby – wzajemnie się wspierając – lepiej wypełniać misje, jakie stoją przed naszymi organizacjami. Misje, których wspólnym mianownikiem jest wychowanie odpowiednio młodego człowieka i ukształtowanie żołnierza, świadomego obrońcy Rzeczpospolitej – powiedział gen. dyw. Wiesław Kukuła komentując podpisanie porozumienia o współpracy.

Porozumienie z WOT dotyczy dwóch największych organizacji harcerskich w Polsce – ZHP i ZHR. Sygnatariuszem porozumienia ze strony Wojsk Obrony Terytorialnej był dowódca gen. dyw. Wiesław Kukuła, a w imieniu ZHR porozumienie podpisali przewodniczący ZHR hm. Grzegorz Nowik oraz sekretarz generalny hm. Wiesław Turzański.

Porozumienie swoim patronatem objął Andrzej Duda, Prezydent RP – zwierzchnik sił zbrojnych oraz honorowy protektor ruchu harcerskiego, który wyraził jednocześnie nadzieję, że współpraca ta przyniesie wiele dobrego zarówno harcerzom, jak i żołnierzom, a także ludziom, którym oni służą.

za: Wojska Ochrony Terytorialnej