Na słowie harcerza polegaj jak na Zawiszy – to powiedzenie znane jest prawie każdemu. W obecnej sytuacji ważne jest również jego przestrzeganie. Jako harcerki i harcerze ZHP robimy to na co dzień, przekazując rzetelne informacje.

Szczególnie teraz, kiedy każdy z nas bombardowany jest informacjami o panującej sytuacji, niezwykle ważne jest, aby komunikaty, które przekazujemy dalej, były sprawdzone i pochodziły z rzetelnych źródeł. W dobie fakenewsów musimy podawać tylko najważniejsze i zweryfikowane dane. Dbajmy o to, aby w świat szedł tylko rzetelny przekaz.

Facebook, programy informacyjne, źródła internetowe, najróżniejsze gazety i firmy – o koronawirusie mówią teraz wszyscy. Nie wszyscy jednak podają informacje ze sprawdzonych źródeł, wprowadzając tym samym niejednego odbiorcę w błąd. Pamiętajmy o tym, aby przekazywane przez nas komunikaty były sprawdzone i nie siały zbędnej paniki.

Związek Harcerstwa Polskiego dociera z aktualnymi informacjami do dużej liczby młodych osób. Dzięki temu mają one pełny ogląd sytuacji oraz wiedzą, jak postępować. Ważne jest także to, aby na każdym kroku przypominać młodym ludziom, że to również ich rola, aby fakenewsy nie rozprzestrzeniały się dalej. Dzisiaj, jeszcze bardziej niż zazwyczaj, liczy się prawda!

Służba Związku Harcerstwa Polskiego dotycząca przekazywania rzetelnych informacji to nie tylko działania w przestrzeni Internetu. To także rozwieszanie plakatów w blokach (aby osoby niekorzystające z Internetu również miały dostęp do sprawdzonych informacji), bieżące informowanie o zachodzących w Polsce zmianach i ograniczeniach, czy przekazywanie wolontariuszom angażującym się w pomoc w czasie epidemii rzetelnych informacji dotyczących zasad bezpieczeństwa i higieny.

Jako ZHP dbamy o to, aby na swoich kanałach przekazywać ważne, rzetelne i przydatne w czasach epidemii informacje. Na stronie internetowej, Twitterze, fanpage na Facebooku znajdziecie wiele artykułów o tym, jak poradzić sobie w tym trudnym czasie (To, co czujesz jest ok), kto i jak może pełnić służbę (Pełnij służbę #odpowiedzialnie), jak zachować higienę podczas pełnienia służby (Jak bezpiecznie używać rękawiczek, Jak bezpiecznie używać maseczek), czy dowiecie się jak powinno się odżywiać (Pamiętajmy o zdrowym odżywianiu).

Zachęcamy do śledzenia naszych kanałów i pamiętajcie, że najważniejsza jest prawda!