W sobotę, 22 sierpnia pięćdziesięcioosobowa reprezentacja Chorągwi Wielkopolskiej ZHP brała udział w obchodach 100. rocznicy Bitwy pod Zadwórzem na Ukrainie.
Bitwa pod Zadwórzem (17.08.1920), zwana również polskimi Termopilami, to starcie w ramach wojny polsko-bolszewickiej pomiędzy oddziałem 330 polskich Obrońców Lwowa pod dowództwem kpt. Bolesława Zajączkowskiego a siłami bolszewickiej Pierwszej Konnej Armii Siemiona Budionnego.
Batalion 330 młodych polskich ochotników pod dowództwem kapitana Zajączkowskiego starł się w śmiertelnym boju z armią bolszewicką pod Zadwórzem. W nierównej walce poległo 318 „orląt”, a ich poświęcenie zatrzymało pochód bolszewików na Lwów.
W obchodach udział wzięli: Michał Giergoń – zastępca ambasadora RP w Kijowie, Eliza Dzwonkiewicz – Konsul Generalny RP we Lwowie, kmdr Maciej Nałęcz – Attaché Obrony.
Harcerze i harcerki pełnili służbę podczas uroczystości, wystawiając poczet sztandarowy ze sztandarem chorągwi oraz wsparli organizatorów w przeprowadzeniu obchodów.