Jako drużyna realizowaliśmy Znak Służby Kulturze, a ponieważ to były początki dofinansowań unijnych na promowanie kultury krajów europejskich stworzony został projekt „Teraz Irlandia”. W ramach tego projektu razem z Drużyną Wędrowniczą zorganizowaliśmy cykl wydarzeń kulturalnych, które polegały na warsztatach tańca, białego śpiewu, ceramiki, a także zdobnictwa celtyckiego. Podsumowaniem projektu był obóz o tematyce „Wioski celtyckiej”, w ramach którego zbudowaliśmy chatę/altankę dla jednej z fundacji, z którą nawiązaliśmy współpracę.

A dlaczego Irlandia? Część z nas tańczyła taniec irlandzki, na fali tego po prostu interesowaliśmy się Irlandią i był to naturalny wybór, pasujący do naszych zainteresowań. Celami projektu było pokazanie ludziom kultury innego, europejskiego kraju, promowanie niszowej rozrywki jaką jest taniec irlandzki oraz promowanie szeroko pojętej kultury.

irlandia2Początkowo projekt był organizowany przez członków drużyny, a gdy pozyskaliśmy środki unijne zainwestowaliśmy je w profesjonalnych instruktorów organizujących warsztaty oraz w organizację „Celtyckiego obozu”. Naszymi odbiorcami byli mieszkańcy Łodzi i okolic oraz uczestnicy obozu. Pozyskaliśmy ich poprzez promocję wydarzeń i wysokiej klasy instruktorów warsztatowych.

Był to projekt, który trwał przez cały rok. Uważam, że jego sukcesem było to, że był widoczny wzrost ludzi zainteresowanych tańcem irlandzkim poprzez wzrost liczebności osób na zajęciach. Kolejnym sukcesem było pozostawienie namacalnej wartości dla miasta jaką była budowa chaty/altanki. I oczywiście pozyskanie środków unijnych, które mogliśmy wykorzystać na nasze społeczne działania. Największym wyzwaniem były dla nas formalności związane z dofinansowaniem oraz czasami zawodność organizatorów warsztatów, byliśmy jednak przygotowani na ten czynnik ludzki.

Służba ta nauczyła nas systematyczności w prowadzeniu dokumentacji oraz dała nam możliwość uczestnictwa w warsztatach, na które pewnie nie było nas stać, gdyby nie wspólne działania. Od czasu realizacji tego projektu czuliśmy moc naszej wspólnoty.

Phm. Emilia Wadas – Hufiec Łódź-Bałuty, kierowniczka Referatu Wędrowniczego Chorągwi Łódzkiej – 97 Łódzka Wodna Drużyna Harcerska im. M. Zaruskiego