Ponad 2500 harcerek i harcerzy z całej Polski przyjechało 27 września do Warszawy, aby wziąć udział w Ogólnopolskiej Zbiórce Alertu Pamięci. W piątek uczestnicy wzięli udział w mszy świętej, uroczystościach oraz koncercie pieśni patriotycznych, które odbyły się w Parku Wolności w Muzeum Powstania Warszawskiego.

27 września 1939 roku powstało Polskie Państwo Podziemne, a Związek Harcerstwa Polskiego rozpoczął konspiracyjną działalność pod kryptonimem „Szare Szeregi”. W 80. rocznicę tych wydarzeń naczelniczka ZHP hm. Anna Nowosad złożyła kwiaty pod pomnikiem Szarych Szeregów na Woli, pomnikiem Stefana Roweckiego „Grota” oraz pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego.

Nie sposób nie wspomnieć Szarych Szeregów, które były jednym z filarów konspiracji. Najstarsi harcerze włączyli się do walki zbrojnej. (…) Młodzi harcerze pełnili służbę w podziemnej poczcie, zwiadzie, łączności, czy byli sanitariuszami. Bardzo cieszę się, że jest z nami tyle harcerek i harcerzy, którzy kontynuują te tradycje i wartości – powiedział podczas uroczystości przy pomniku Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Rafał Trzaskowski.

Wieczorem, uroczystą mszą świętą odprawioną przez naczelnego kapelana ZHP hm. Wojciecha Jurkowskiego, w Parku Wolności w Muzeum Powstania Warszawskiego oficjalnie rozpoczęła się Ogólnopolska Zbiórka Alertu Pamięci.

Harcerki i harcerze, nasza obecność tutaj dzisiaj ma potrójny charakter. Ma charakter dziękczynienia za dziś – przygotowania do powstania, dziękczynienia za jutro – walkę z okupantem, i za pojutrze – pracę w wolnej Polsce. I chociaż Szare Szeregi przestały działać, to ten trzeci punkt, to pojutrze, dzieje się teraz. To my jesteśmy w tym pojutrze. Tu my dopełniamy tego pojutrza Szarych Szeregów. To dzisiaj spełniają się te programowe słowa, jakie zostały dane 80 lat temu” -powiedział naczelny kapelan ZHP hm. Wojciech Jurkowski podczas homilii.

Następnie, w uznaniu najwyższych zasług dla Ojczyzny i Związku Harcerstwa Polskiego, wręczony został Medal Wdzięczności ZHP z numerem 1, którym przewodniczący ZHP hm. Dariusz Supeł uhonorował Stowarzyszenie Szare Szeregi. Medal ten jest symbolem wdzięczności zuchów, harcerek i harcerzy dla tych, którzy 80 lat temu podjęli, mimo grożących represji, decyzję o kontynuacji harcerskiej pracy wychowawczej w konspiracji pod kryptonimem Szare Szeregi, a następnie włączyli się w działania walki o niepodległą Polskę.

My dziś kontynuujemy to, co zapoczątkowali druhowie i druhny z Szarych Szeregów 80 lat temu. My dziś pełnimy służbę. My dziś dbamy rozwój naszego kraju, naszych małych ojczyzn. My dziś dajemy świadectwo naszemu harcerskiemu przyrzeczeniu i harcerskiemu prawu. – powiedziała do zgromadzonych harcerek i harcerzy naczelniczka ZHP hm. Anna Nowosad.

Piątkową część zbiórki zakończyło wspólne odśpiewanie hymnu Szarych Szeregów oraz koncert pieśni patriotycznych. Na scenie w Parku Wolności wystąpił Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”, zespół Żywioły ART z Chorągwi Mazowieckiej ZHP oraz Maleo Reggae Rockers.

Podczas wydarzenia harcerki i harcerze spotkali się z druhami i druhnami z Szarych Szeregów. Udział w takim spotkaniu to cenne i inspirujące doświadczenie dla młodego człowieka. Daje harcerkom i harcerzom możliwość pełnienia służby i uczestniczenia w żywej lekcji historii. Jest także dowodem wierności ideałom, za które byli gotowi poświęcić swoje życie druhny i druhowie z Szarych Szeregów.

Mecenasem honorowym koncertu jest Marszałek Województwa Mazowieckiego pan Adam Struzik.