Od piątku do niedzieli trwało spotkanie członkiń i członków Harcerskiego Instytutu Badawczego ZHP. Podczas zbiórki podsumowali oni swoje ostatnie działania i zaplanowali kolejne przedsięwzięcia.

Ważną częścią spotkania było omówienie wyników badań jakościowych prowadzonych na Zlocie ZHP Gdańsk 2018. Ponadto uczestniczki i uczestnicy rozmawiali o konferencji naukowej, która odbędzie się w październiku bieżącego roku oraz o badaniach harcerskiej akcji letniej wśród harcerek i harcerzy. Na spotkaniu członkinie i członkowie HIB-u układali także ankietę dotyczącą kwestii umundurowania w ZHP.

Mimo że pracy było dużo, a czasu jak zawsze za mało, uczestniczkom i uczestnikom zbiórki udało się zrealizować zaplanowany harmonogram i poruszyć wiele ważnych tematów. „Dużo przemyśleń i dużo pracy przed nami” – podsumowała spotkanie szefowa HIB-u hm. Justyna Sikorska

Harcerski Instytut Badawczy ZHP został oficjalnie powołany w 2015 roku. W swoim działaniu stara się odpowiedzieć na podstawowe pytanie „Jaki jest Związek Harcerstwa Polskiego?”. Do zadań HIB-u należą między innymi: gromadzenie opracowań, informacji, wyników badań związanych z obszarem działalności statutowej Związku, inicjowanie i prowadzenie naukowych programów badawczych oraz inicjowanie forów wymiany myśli teoretycznej, doświadczeń i wyników badań wewnątrz i poza ZHP.