„Funkcja drużynowego jest najistotniejszą w Związku Harcerstwa Polskiego. Doskonale zdajesz sobie z tego
sprawę, bo jako drużynowy wkładasz wiele trudu w wychowanie członków twojej drużyny. To dzięki twojej
wytrwałości i pasji, dzieci i młodzież w naszej organizacji uczą się jak zmieniać świat na lepsze” mówiła Naczelniczka ZHP podczas pierwszego spotkania Rady Drużynowych, które odbyło się w ubiegłą sobotę w Warszawie.

Utworzenie Rady Drużynowych, podlegającej bezpośrednio Naczelniczce ZHP, było jednym z priorytetowych projektów hm. Anny Nowosad. Spośród wszystkich drużynowych ZHP wybranych zostało kilkadziesiąt z nich, którzy zostali zaproszeni do udziału w Radzie. Na sobotnim spotkaniu Rady Drużynowych, Naczelniczka mówiła o ogromnym potencjale Rady. Ma ona spełniać funkcję organu doradczego dla Głównej Kwatery ZHP.

Do jednych z pierwszych zadań nowo powołanego organu należą między innymi: konsultacje nowych pomysłów na stopnie i gwiazdki oraz zbiorowe instrumenty metodyczne, rozmowa nad alternatywnymi modelami Odznak Kadry Programowej/Odznak Kadry Metodycznej, które mogłyby być zdobywane przez drużynowych (na poziomie brązowym), a także opracowanie nowych pomysłów na struktury wsparcia metodycznego z poziomu hufca.

Kreatywna, rzeczowa i owocna – taka właśnie była pierwsza zbiórka Rady Drużynowych. Uczestniczki i uczestnicy spotkania włożyli dużo zaangażowania, aby pomóc Głównej Kwaterze ZHP w podjęciu słusznych decyzji wpływających na działanie gromad i drużyn. Kolejne spotkanie Rady Drużynowych już wkrótce.