Start Aktualności Kamilla Janowicz-Sycz odeszła na wieczną wartę

Kamilla Janowicz-Sycz odeszła na wieczną wartę

Kamilla Janowicz-Sycz odeszła na wieczną wartę

28 stycznia 2019 r. w Krakowie odeszła na wieczną wartę w wieku 99 lat Druhna phm. Kamilla Janowicz-Sycz HR ps. “Kama”, więźniarka KL Ravensbrück i ostatnia harcerka konspiracyjnej Drużyny Harcerskiej “Mury”.

Druhna “Kama” harcerką była od 1934. W 1935 r. uczestniczyła w Jubileuszowym Zlocie Harcerstwa Polskiego w Spale. Ukończyła kursy sanitarne. Za swoją konspiracyjną działalność w 1940 r. została aresztowana przez gestapo, więziona w Lublinie, Berlinie, a następnie wywieziona do KL Ravensbrück. W obozie wstąpiła do konspiracyjnej Drużyny Harcerskiej “Mury” (zastęp “Cegły”) powstałej w listopadzie 1940 r., której  drużynową była inna więźniarka, Druhna hm. Józefa Kantor.

Druhna “Kama” wraz z  Druhnami Janiną Węgierską i Hanką Burdówną wykazała się heroicznym czynem pozostając w obozie, po jego likwidacji i wyzwoleniu w kwietniu 1945 r., aby opiekować się chorymi więźniarkami (ok. 2 tys. – różnych narodowości), które nie mogły wyjść samodzielnie. Do Polski wróciła ostatnim transportem w lipcu 1945 r.

Więzi prawdziwej przyjaźni, które przetrwały piekło ravensbrückie, a drużyna “Mury” nigdy nie zaprzestała swojej działalności. Miała też swój sztandar, który 8 czerwca 2002 r. podczas uroczystej Rady Naczelnej ZHP w Belwederze został przekazany do Muzeum Harcerstwa w Warszawie. Poczet sztandarowy Drużyny “Mury” stanowiły wówczas Druhny: hm. Władysława Sikora,  phm. Kamilla Sycz (chorąży) i hm. Katarzyna Mateja.

Druhna “Kama” po wojnie pracowała m.in. w szpitalu, jako kurator sądowy. Przez 20 lat pracowała też w Fundacji „Sue Ryder” oraz współpracowała z biskupem Karolem Wojtyłą.

Za swoje zasługa odznaczona została Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Krzyżem „Za Zasługi dla ZHP” z „Rozetą i Mieczami”, Medalem „Honoris Gratia”.

Druhna “Kama” przez całe swoje życie dawała świadectwo najpiękniejszej służby harcerskiej: służby Bogu, Ojczyźnie i bliźnim. Pozostanie dla następnych pokoleń wzorem do naśladowania w wierności harcerskim ideałom. Czuwaj!