W związku z przygotowaniami do organizowanego przez Światową Organizację Ruchu Skautowego (WOSM) XXV Światowego Jamboree Skautowego w Korei Południowej, latem 2023 roku, Główna Kwatera ZHP ogłasza konkurs na komendę reprezentacji na ten zlot.

Zapraszamy do składania koncepcji organizacyjnej reprezentacji, w której autorzy przedstawią swój pomysł na realizację tego wyzwania. Pragniemy zaznaczyć, że organizacja Polskiej Reprezentacji na WSJ nie ogranicza się do kwestii logistycznych. To 3-letni projekt programowy, będący środkiem do realizacji misji ZHP, czego odzwierciedleniem powinna być przedstawiona koncepcja. Prosimy, aby planując pracę uwzględnić również pomysły wykorzystania tego narzędzia do pracy w drużynach jako elementu budowania świadomości różnorodności świata, w którym żyjemy, a także rozwijania wśród harcerek i harcerzy poczucia odpowiedzialności i sprawczości w zakresie realizacji własnych marzeń, m.in. marzenia o udziale w tym największym na świecie wydarzeniu skautowym.

Koncepcja organizacyjna reprezentacji powinna zatem zawierać co najmniej:

• propozycję składu maksymalnie 5-osobowej komendy reprezentacji i zakres obowiązków poszczególnych osób (obowiązkowe jest wskazanie skarbnika oraz określenie jego doświadczenia),
  • wizję sposobu rekrutacji członków polskiej reprezentacji – uczestników i IST, w tym szacowana liczebność reprezentacji,
  • wizję działań programowych w ramach przygotowań do zlotu,
  • wstępny plan finansowy.

Wskazówki:

• Zadanie realizowane będzie na szczeblu centralnym, dlatego korzystne jest, aby członkowie komendy reprezentowali różne regiony Polski
  • Ważne jest, aby mieć świadomość konieczności pracy w środowisku Office 356 (m.in. przechowywanie danych zgodnie z przepisami RODO)
  • Główna Kwatera ZHP zapewnia wsparcie merytoryczne na każdym etapie pracy zespołu
  • Zawarcie w koncepcji planowanego harmonogramu działań (na możliwym na tym etapie poziomie szczegółowości) będzie dodatkowym atutem

Komendant reprezentacji powinien spełniać następujące kryteria formalne:

• czynny instruktor lub instruktorka, z doświadczeniem w prowadzeniu zespołu na poziomie hufca, chorągwi lub Głównej Kwatery ZHP
  • minimum otwarta próba na stopień harcmistrza lub deklaracja jej otwarcia najpóźniej w marcu 2020 r.,
  • zaliczona służba instruktorska,
  • pełny wpis do Ewidencji ZHP,
  • udokumentowane doświadczenie w organizowaniu wyjazdów zagranicznych (obóz, wymiana etc.) oraz prowadzeniu krajowych obozów harcerskich,
  • bardzo dobra znajomość języka angielskiego,
  • akceptacja/pozytywna opinia właściwego komendanta (hufca lub chorągwi – zgodnie z przydziałem służbowym) i pełnomocnika KCh ds. zagranicznych (w przypadku, gdy w chorągwi nie ma pełnomocnika, bądź kandydat sam jest pełnomocnikiem ds. zagranicznych – zgoda odpowiedniego członka komendy chorągwi).

Ważne, aby komendant reprezentacji posiadał wysokie kompetencje komunikacyjne i zdolność do pracy w zróżnicowanym zespole, a także miał gotowość do pracy zdalnej. Dużym atutem będzie znajomość specyfiki regionu, w którym odbywać się będzie zlot, w tym również kultury i zasad obowiązujących w Korei Południowej.

Wymagania w stosunku do proponowanych członków komendy:

• czynny instruktor lub instruktorka w stopniu co najmniej podharcmistrza,
  • zaliczona służba instruktorska za ostatni rok,
  • pełny wpis do Ewidencji ZHP,
  • doświadczenie w organizowaniu wyjazdów krajowych lub zagranicznych (obóz, wymiana etc.),
  • bardzo dobra znajomość języka angielskiego,

Przed złożeniem aplikacji kandydaci powinni skontaktować się z członkiem Głównej Kwatery ZHP komisarzem zagranicznym ZHP hm. Karolem Gzylem ([email protected]) w celu uzyskania m.in. dostępu do dokumentacji oraz dobrych praktyk poprzednich reprezentacji. Zgłoszenia wraz z harcerskim CV, koncepcją organizacyjną i wymaganymi opiniami proszę przesyłać na adres [email protected] do dnia 31 stycznia 2020 roku (godz. 23:59). Wybrani kandydaci mogą zostać zaproszeni na rozmowę, której termin zostanie ustalony indywidualnie. Termin rozstrzygnięcia konkursu i powołania komendy reprezentacji Główna Kwatera ZHP przewiduje na 31 marca 2020 r.

Konkurs na komendę reprezentacji ZHP na XXV Światowe Jamboree Skautowe