Ceremonia zamknięcia była oficjalnym zakończeniem 12-dniowego edukacyjnego wydarzenia, jakim jest Światowy Zlot Skautowy. Po prawie 2 tygodniach zlotu 45 000 skautów w tym 425-osobowa reprezentacja Polski udaje się do domu, aby wykorzystać zdobytą wiedzę i umiejętności w praktyce.

Dla uczestników, którzy mają od 14 do 17 lat, udział w Jamboree był niesamowitym przeżyciem, które zostanie w ich pamięciach na zawsze. Możliwość bezpośredniego doświadczenia różnic kulturowych i codziennej współpracy ze skautami z wielu państw powoduje, że harcerki i harcerze nabierają unikalnych doświadczeń i mają możliwość ćwiczenia w praktyce umiejętności, które już posiadają, jak np. znajomość języka obcego. Udział w międzynarodowych wydarzeniach to także praktyczna nauka współpracy z ludźmi, którzy mają podglądy odmienne od naszych i budowania prawdziwych kompromisów oraz szukania rozwiązań najlepszych dla wszystkich, a nie tylko dogodnych dla jednej ze stron.

Wyjazd na Jamboree to z jednej strony duże wyzwanie i często też stres, ale przede wszystkim to niepowtarzalna możliwość, żeby poznawać inne kultury i zwyczaje. Każde takie wyzwanie, z którym mierzą się harcerki i harcerze sprawia, że są oni świadomi tego, jak różnorodny jest świat (nie tylko ten skautowy) i rozumieją, że kluczem do współpracy w zróżnicowanym  środowisku są komunikacja, szczerość, wytrwałość i otwartość. To właśnie dlatego współpraca zagraniczna jest tak ważnym elementem harcerskiego wychowania – mówi naczelniczka ZHP hm. Anna Nowosad.

Największe edukacyjne wydarzenie organizowane przez Światową Organizację Ruchu Skautowego zakończyło się ceremonią, która zgromadziła ponad 45 000 skautów przed sceną główną, z której można było zobaczyć morze młodych ludzi, nad którym powiewały flagi ich państw.

Teraz Wasza kolej, aby zmienić ten świat i zostawić go lepszym. Jestem gotowy, aby iść z Wami to robić – zwrócił się do skautów były sekretarz generalny ONZ Ban Ki Moon.

Jak mówi hasło zlotu „Unlock A New World”, harcerki i harcerze podczas Jamboree otwierali się na nowy świat – poznawali nowe kultury i języki. Brali udział w aktywizujących zajęciach ze skautami z innych krajów. Ze względu na umiejscowienie zlotu na uczestników Jamboree czekało również wiele aktywności sportowych. Zajęcia podzielone były na modułowe bloki poranne i popołudniowe. To właśnie dzięki takiej budowie programu, każdy skaut miał możliwość uczestniczenia we wszystkich zajęciach tematycznych.

Cieszę się, że mogłam wziąć udział w Jamboree. To naprawdę niesamowite przeżycie! Za 4 lata będę mogła pojechać na Jamboree jako wolontariuszka – na pewno to zrobię, bo chcę współtworzyć to wydarzenia dla kolejnych osób w moim wieku – powiedziała Julia, jedna z uczestniczek.

Światowe Jamboree Skautowe jest największym regularnie odbywającym się zlotem organizowanym przez Światową Organizację Ruchu Skautowego. Ma ono charakter edukacyjny i przyczynia się do szerzenia idei braterstwa i budowania porozumienia pomiędzy narodami. Uczestnikami zlotu mogą być członkowie organizacji skautowych należących do Światowej Organizacji Ruchu Skautowego, którzy mają 14-17 lat, zatem  można wziąć w nim udział tylko raz w życiu. Następne Jamboree odbędzie się w 2023 roku w Korei Południowej.

Mecenasem wyjazdu jest Grupa Energa, a zadanie jest wspierane przez Grupę ENERGA w ramach Strategii CSR Grupy ENERGA. Partnerem wyjazdu ZHP na Jamboree 2019 jest PKN ORLEN. Patronat honorowy nad wyjazdem objął Premier RP Mateusz Morawiecki.

Wyjazd dofinansowano ze środków Rządowego Programu Wsparcia Rozwój Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Przetwórców i Producentów Produktów Ekologicznych „Polska Ekologia”.