Start Aktualności I posiedzenie Rady Organizacji Harcerskich objętych Rządowym Programem Wsparcia ROHIS

fot. Karolina Piotrowska

W siedzibie Ministerstwa Kultury w środę 26 czerwca 2019 roku odbyło się I posiedzenie Rady Organizacji Harcerskich objętych Rządowym Programem Wsparcia Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030. W spotkaniu uczestniczył przewodniczący ZHP hm. Dariusz Supeł i naczelniczka ZHP hm. Anna Nowosad.

Rada Organizacji Harcerskich powstała w celu konsolidacji środowisk harcerskich oraz skutecznej realizacji Rządowego Programu ROHIS. Do zadań Rady należy między innymi: prezentacja osiągnięć organizacji harcerskich i skautowych, wymiana doświadczeń i dobrych praktyk, ewaluacja i rozwój ROHIS, wypracowanie rozwiązań powstających problemów, określanie priorytetów zadań i monitorowanie efektów pracy nad partnerstwem strategicznym, prezentowanie instytucjom centralnym i największym polskim firmom narodowych projektów i działalności organizacji harcerskich. Koordynatorką projektu z ramienia ZHP jest hm. Małgorzata Sinica.

Podczas posiedzenia przyjęto Regulamin Rady Organizacji Harcerskich, zaprezentowano rolę Rady, omówiono cele, założenia współpracy oraz rozmawiano o roli wychowawczej organizacji harcerskich. Ponadto każda z organizacji zaprezentowała największe wydarzenie wychowawcze odbywające się podczas tegorocznych wakacji. Przedstawiciele ZHP mówili o 24 Światowym Jamboree Skautowym. Ponad 400 osób wyruszy na nie już w lipcu.

W spotkaniu wziął udział Pan Piotr Gliński – Wiceprezes Rady Ministrów i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Przedstawiciel Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego, Pan Wojciech Kaczmarczyk – Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, Pani Agnieszka Kolacz-Leszczyńska – Parlamentarny Zespół Przyjaciół Harcerstwa.

W posiedzeniu uczestniczyli także przedstawiciele organizacji harcerskich i skautowych: Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Skautów Europy, Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” Federacji Skautingu Europejskiego, Royal Rangers Polska, Niezależnego Kręgu Instruktorów Harcerskich „Leśna Szkółka”, Stowarzyszenia Harcerskiego oraz Stowarzyszenia Skauci Króla.