Związek Harcerstwa Polskiego jest organizacją wychowawczą, która w centrum swoich działań stawia młodego człowieka. Wspiera go we wszechstronnym rozwoju poprzez stawianie wyzwań.

Podczas uroczystej gali w Lublinie w okazji 100-lecia ZHP Związek Harcerstwa Polskiego został odznaczony Medalem imienia doktora Henryka Jordana, który wręczyła pani Irena Kasperska- Dwórnik – członkini Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci oraz Prezes Zarządu Lubelskiego Oddziału Regionalnego TPD.

Związek Harcerstwa Polskiego został również wyróżniony Odznaką Specjalną „Przyjaciel Dziecka” za okazane dzieciom serce i pomoc w tworzeniu warunków dla pomyślnego rozwoju i godnego życia.

Medal im. dr. Henryka Jordana to odznaczenie nadawane przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci (TPD) za szczególne zasługi dla rozwoju opieki zdrowotnej i upowszechnianie kultury fizycznej wśród dzieci i młodzieży. Został on ustanowiony w 1974, jako najwyższe odznaczenie TPD. Przyznawany za systematyczną pracę lub wybitne zasługi na polu rekreacji i usportowienia dzieci i młodzieży, między innymi w organizowaniu rekreacji w czasie wakacji i ferii.