W dniach 11-13 maja w Warszawie gościł Komitet Europejsko-Śródziemnomorski Międzynarodowej Katolickiej Konferencji Skautingu (ICCS-EM). Robocze spotkanie komitetu zostało zorganizowane na terenie Głównej Kwatery ZHP, rozpoczęło się w piątek późnym popołudniem i trwało do niedzieli. Członkowie komitetu, skautowi wolontariusze, zjechali do Warszawy z Portugalii, Włoch, Belgii, Węgier, Libanu i Jordanii.

W sobotę 12 maja zespół ICCS-EM spotkał się z reprezentacją władz ZHP. Obie strony miały okazję lepiej się poznać i porozmawiać o najważniejszych zadaniach. Szef komitetu Antoine Maksoud zapewnił, że ICCS jest zainteresowane ożywieniem kontaktów z ZHP i wyraził przekonanie, że taka współpraca wzbogaci program wychowania duchowego i religijnego oferowanego przez obie strony. Naczelniczka ZHP hm. Anna Nowosad i komisarz zagraniczny hm. Karol Gzyl skorzystali z okazji, żeby opowiedzieć m.in. o rozmachu Betlejemskiego Światła Pokoju i zbliżającym się Zlocie ZHP w Gdańsku oraz zaprosić ICCS-EM do współpracy przy organizacji centrum duchowego Europejskiego Jamboree 2020.

W spotkaniu uczestniczyli ponadto kapelan Chorągwi Stołecznej ZHP hm. Rafał Łaskawski, członkini Wydziału Wychowania Duchowego i Religijnego GK ZHP phm. Teresa Zawadzka i kierowniczka Wydziału Zagranicznego hm. Ewa Lachiewicz-Walińska.

Sobotnie obrady zostały urozmaicone spotkaniami z uczestnikami dwóch innych spotkań odbywających się pod tym samym dachem – z trenerami programu Lider+ i instruktorami Zespołu ds. Europy Wschodniej i Współpracy Pozaeuropejskiej Wydziału Zagranicznego.

W niedzielę ks. Werner, regionalny kapelan ICCS-EM, odprawił mszę św. dla uczestników.

Goście wyjeżdżali bardzo zadowoleni z warunków pracy stworzonych im przez Związek Harcerstwa Polskiego oraz efektów pracowitego weekendu.

Spotkanie było okazją do przypomnienia kalendarza wydarzeń ICCS i ICCG, na które jako organizacja członkowska jesteśmy zaproszeni. Jednym z nich jest Skautowy Tydzień w Taizé w dniach 22-29 lipca, na który można się zarejestrować do 31 maja! Serdecznie zapraszamy!