W dniach 27.04 – 6.05.2018 r. uczestnicy Kursu Drużynowych Wędrowniczych „Przekraczając granice” byli na obozie wędrownym w Armenii. Było to już ich ostatnie spotkanie. Pierwsze odbyło się w styczniu na biwaku w Warszawie, a drugie w marcu w Górach Sowich.

Podczas pobytu w Armenii spotkali się ze skautami z organizacji „HASK” Armenian National Scout Movement. W Erywaniu mieli okazję wymienić się harcerskimi doświadczeniami oraz razem przygotować reportaż na temat obecnej politycznej sytuacji w Armenii. Skauci oprowadzili kursantów po stolicy i pokazali im nietypowe miejsca. Był to także czas na wymianę kulturową.

Zajęcia podczas całego kursu odbywały się w różnych zakątkach Armenii. Wędrówka miała miejsce w Górach Gegamskich. Większość osób wspięła się na wysokość 3100 m n.p.m, a niektórzy nawet 3500 m n.p.m.

Uczestnicy odwiedzili wiele klasztorów, z których słynie Armenia, m.in. te w mieście Geghard i Garni. Mieli okazję zobaczyć także Tatev Monastry, Zorac Karer oraz Khor Virap. Niesamowitym doświadczeniem było spędzenie czasu z ormiańską rodziną i doświadczenie ich gościnności. Dzięki temu kursanci poznali ormiańskie zwyczaje i tradycje, a także nawiązali niezwykłe znajomości.

Kurs był działaniem wędrowniczym w praktyce, a przede wszystkim niezwykłym przeżyciem i wyczynem. Uczestnicy przekroczyli nie tylko granice państw, ale także te własne.

Organizatorzy i uczestnicy serdecznie dziękują za wsparcie Sklepowi i Składnicy harcerskiej Woda Góry Las WGL.PL oraz firmie MERZDORF Fine Food Sp. z o.o.