W dniach 11-13 maja 2018 roku w Poznaniu odbył się kurs dla kadry kształcącej drużynowych „Metodyk!”, organizowany przez Centralną Szkołę Instruktorską.

Przez trzy dni instruktorzy z całej Polski wzięli udział w szeregu form inspiracyjnych, które miały pobudzić ich do poszukiwań własnych rozwiązań do organizacji kursów drużynowych. Oparte na autorskiej koncepcji „Trójkąta wzajemności oddziaływań” szkolenie, podejmowało m.in. tematy budowania i integracji grupy czy pracy z dorosłymi. Sporą częścią była wymiana doświadczeń, inspiracji i pomysłów na poszczególne formy czy treści kursów. Sobota poświęcona była na pracę w grupach metodycznych, gdzie rozbierając standardy na czynniki pierwsze, starano się znaleźć idealną receptę na kurs drużynowych.

Całość przepełniona była wymiarem kulturalnym, bo uczestnicy wzięli udział w wernisażu wystawy ich prac, koncercie wiolonczelowym, a także niedzielnym bloku zajęć z edukacji kulturalnej, gdzie poznali możliwości wykorzystania sztuki w harcerskiej działalności. Codzienna „godzina dla ducha” miała dać uczestnikom szansę na wejście w głąb siebie i analizę osobistego wymiaru duchowości.

Szkolenie jest elementem projektu wsparcia kursów drużynowych i było dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2018”. W kolejnych etapach odbędą się poszczególne szkolenia metodyczne, które wspierane przez harcerskich specjalistów, zorganizują wydarzenia kulturalne dla lokalnych społeczności.

stopka 01