Dziś pierwszy dzień roku szkolnego 2018/2019. Zakończyło się Harcerskie Lato – czas podsumowania śródrocznej pracy jednostek i przeżywania harcerskich przygód. Czas rozpocząć nowy rok harcerski!

Każdego roku podczas Harcerskiej Akcji Letniej Związek Harcerstwa Polskiego organizuje prawie 1500 obozów i kolonii dla dzieci i młodzieży z całej Polski. W czasie wyjazdów harcerki i harcerze kształtują swój charakter, uczą się w działaniu, zdobywają nowe umiejętności i spędzają czas w grupie rówieśniczej.

Podczas wakacyjnych wyjazdów instruktorki i instruktorzy ZHP dbają o to, aby wakacje były nie tylko niezapomnianą przygodą w bezpośrednim kontakcie z przyrodą, ale żeby przede wszystkim były bezpieczne. W tym roku po raz pierwszy obowiązywał protokół uzgodnień w zakresie wzmocnienia bezpieczeństwa na obozach harcerskich pod namiotami, który niewątpliwie wpłynął na to, że harcerskie lato było jeszcze bardziej bezpieczne.

W roku 100-lecia odzyskania Niepodległości i 100-lecia ZHP kulminacyjnym momentem harcerskiej akcji letniej był Zlot ZHP Gdańsk 2018, który odbył się w sierpniu na Wyspie Sobieszewskiej. Wzięło w nim udział prawie 15 000 harcerzy i harcerek z całej Polski.

Ważnymi wydarzeniami harcerskiego lata były także Rajd Odkrywców, który w tym roku odbywał się na pomorzu, XLVII Ogólnopolski Zlot Grunwaldzki czy 45. Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach.