Już w najbliższą sobotę w Lublinie odbędzie się Gala Dnia Myśli Braterskiej. Podczas tego wyjątkowego wydarzenia poznamy 5 finalistów plebiscytu „Niezwyczajni 2017”.

Gala Dnia Myśli Braterskiej to ważny dzień dla wszystkich harcerek i harcerzy. To okazja do podziękowania naszym wolontariuszom za ich wkład w realizację misji ZHP. Tego dnia instruktorzy z całej Polski zbierają się, aby spotkać się i porozmawiać, przeżywając jednocześnie doskonale przygotowane artystycznie wydarzenie. To także okazja do poznania osób, które zdobędą prestiżowy tytuł „Niezwyczajnego 2017”.

Finałowa dwudziestkapiątka to instruktorki i instruktorzy wybrani spośród wielu zgłoszeń nadesłanych przez członków naszej organizacji. To wyjątkowe osobowości, wzorcowe postawy i ciekawe życiorysy, które na co dzień działają w swoich środowiskach i stale wpływają na kształt naszej organizacji.

Galę będzie można oglądać na żywo na kanale ZHP360 na YouTube. Ale to nie wszystko. Przygotowaliśmy dla Was jeszcze 2 programy: przed i po gali.

12:30- 13:30 „Poranek ZHP360” na kanale ZHP360
16:00-17:30 Gala Dnia Myśli Braterskiej – rozstrzygnięcie plebiscytu „Niezwyczajni 2017”
18:00 – 18:30:  “Niezwyczajny wieczór” na kanale ZHP360

Mamy nadzieję, że będziecie tego dnia razem z nami!

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Lublina oraz Marszałek Województwa Lubelskiego.

W tym roku Niezwyczajnych wybieramy w następujących kategoriach:

Wspieranie rozwoju instruktorskiego
Fundamentem działania ruchu harcerskiego jest odpowiedzialna i pełna zaangażowania kadra instruktorska. Ponieważ rola harcerskiego opiekuna i wychowawcy jest bardzo ważna, kluczowym działaniem staje się rzetelne przygotowanie młodych liderów do harcerskiej służby instruktorskiej i ciągłe podnoszenie kwalifikacji kadry ZHP. Ogromną rolę odgrywają instruktorzy, którzy na co dzień pracują z kadrą i wspierają ją w indywidualnym rozwoju.

Aktywność społeczna
Harcerze chcą zostawiać świat choć trochę lepszym, niż go zastali. W myśl tej idei podejmują się inicjatyw zmieniających oblicze ich najbliższej okolicy. By podkreślić zaangażowanie instruktorów ZHP w służbie społeczeństwu lokalnemu powołano kategorię „Aktywność społeczna”. To przestrzeń do wymienienia i nagrodzenia najciekawszych projektów realizowanych przez harcerzy na rzecz społeczności lokalnych: mieszkańców wsi, osiedli, dzielnic i miast.

Nieprzetarty szlak
Szacujemy, że w drużynach Nieprzetartego Szlaku działa dziś około 8 tysięcy zuchów, harcerzy
i instruktorów. Drużyny działają w placówkach kształcenia specjalnego, zakładach opiekuńczo-wychowawczych, zespołach opieki zdrowotnej, warsztatach terapii zajęciowej, domach pomocy społecznej i innych placówkach.

Kluczową rolę w tytanicznej pracy instruktorów NS odgrywa systematyczność, konsekwencja, wiara i olbrzymia tolerancja. To oni każdego dnia pokazują, że trudny nie oznacza niemożliwy,
a inny nie znaczy gorszy.

Granatowy szlak
Przyboczni, drużynowi w wieku wędrowniczym, bardzo młodzi instruktorzy, wychowawcy – rówieśnicy. Każdy z nich, godząc wiele obowiązków i przeskakując barierę własnego wieku, dokonał czegoś niezwykłego. Granatowy szlak to kategoria przeznaczona dla instruktorów i harcerzy poniżej 25 roku życia, których osiągnięcia z roku 2017 roku są godne uwagi
i podziwu.

Efektywne zarządzanie
Wśród instruktorów Związku Harcerstwa Polskiego są również Ci, bez których wiele wydarzeń nie odbyłoby się – kadra wspierająca! Instruktorzy, którzy z pasją i pełnym zaangażowaniem wspierają pracę z kadrą, program, codzienną działalność podstawowych jednostek organizacji, aby mogły dążyć do założonych celów. Ta kategoria jest przestrzenią by nagrodzić komendantów hufców, skarbników, „pozyskiwaczy” środków, komendantów baz i ośrodków, kwatermistrzów – tych wszystkich, którzy efektywnym zarządzaniem materialnymi zasobami ZHP dają możliwość realizacji celów wychowawczych harcerstwa.

Wydatek współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach realizacji projektu pt. „Marketing Gospodarczy Województwa Lubelskiego II”.