Zakończyło się przyjmowanie zgłoszeń do nagrody Harcerski Spływ Roku 2016. Teraz prace rozpoczyna kapituła, która spośród nominowanych wyłoni zwycięzcę. W tym roku o nagrodę walczy 6 spływów.

Nagroda Harcerski Spływ Roku została ustanowiona przez Wydział Wychowania Wodnego Głównej Kwatery ZHP w 2015 roku. Jej celem jest popularyzacja form wiosłowych wśród harcerzy, aktywizowanie środowisk do przeprowadzania ciekawych spływów, a także możliwość prezentacji środowisk na forum ogólnopolskim.

W tym roku nominowanych zostało 6 spływów:

1. I Zimowy Spływ Kajakowy Hufca Sopot (HO Konrad Kmieć) na rzece Wdzie

2. Wyzwanie Wisła – Hufiec Włocławek (phm. Jakub Szczupakowski)

3. Rawka – 7 Próbna Wodna Drużyna Harcerska Pomocna Zawsze Ludziom – Międzyborów (Daniel Jakubowski)

4. Wyprawa kajakowa – Wędrownicy Hufca Łódź-Śródmieście (phm. Joanna Filipiak-Markiewicz)

5. Spływ Popradem – 71 WDHS „ESCENSUS” – Hufiec Warszawa Praga-Północ (phm. Wawrzyniec Jacek Wojszko-Kołodyński)

6. Odrzański Spływ Wiosenny – Zespół Pilota Chorągwi Śląskiej

W skład kapituły wchodzą:

Marcin Chodorowski – Prezes Zarządu Fundacji Promocji Rekreacji KIM,

hm. Emilia Kulczyk-Prus – członkini Głównej Kwatery ZHP ds. programowych,

hm. Łukasz Czokajło – zastępca kierownika Wydziału Wsparcia Metodycznego GK ZHP,

hm. Wojciech Mokwa – członek Rady Naczelnej ZHP,

hm. Rafał Klepacz – kierownik Wydziału Wychowania Wodnego GK ZHP,

phm. Anna Świerczyńska – szef zespołu kajakowego Wydziału Wychowania Wodnego GK ZHP.

Kapituła w ocenie rejsów bierze pod uwagę:

a. Atrakcyjność akwenu,

b. Zdarzenia, przygody z jakimi zmierzyli się uczestnicy spływu,

c. Atmosferę, obrzędowość, fabułę spływu,

d. Stosowanie metody harcerskiej i/lub instrumentów metodycznych,

e. Ogólną trudność spływu,

f. Walory krajoznawcze.

Laureaci nagród zostaną ogłoszeni do 15 lutego 2017 roku, a nagroda zostanie wręczona podczas konferencji „Wychowanie Wodne w ZHP” w Gdyni w dniu 18 lutego 2017 roku.

Opisy spływów zobaczyć można na stronie CWM.