Wspólnymi siłami i w pełnym porozumieniu” – ZHP oraz 20 przedstawicieli i przedstawicielek innych organizacji i instytucji działających na Wyspie Sobieszewskiej podpisało 7 czerwca Partnerstwo na Rzecz Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej. Dążą w nim, między innymi, do integracji mieszkańców, wzmocnienia potencjału turystycznego Wyspy czy tworzenia warunków do realizacji ciekawych pomysłów na działalność gospodarczą.

– Wszystko zaczęło się od harcerzy – wspominała Małgorzata Sinica, naczelnik Związku Harcerstwa Polskiego. – Szukaliśmy wyjątkowego miejsca, w którym można by zorganizować zlot skautów, miasto wskazało wyspę. To miejsce piękne i niezwykłe, dodatkowo tak blisko Gdańska, z jego siłą i potęgą. Teraz to nie jest już tylko marzenie instruktorów ZHP, ale może być spełnieniem marzeń mieszkańców wyspy i gdańszczan.

– Porozumienie, które podpisaliśmy ma nie tylko koordynować działania na rzecz przygotowania Światowego Zlotu Skautów – dodaje Mieczysława Cierpioł prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej. – To dużo szersze działania, które zresztą toczą się już od lat, a które są dbaniem o wyspę, jej rozwój i jej mieszkańców. Nas nie łączy wspólna historia, tradycje, jak Kaszubów czy mieszkańców Kociewia. Na wyspę przybyliśmy po wojnie, ale łączy nas miłość do tego miejsca i na tym budujemy naszą historię.

Zawiązane międzysektorowe partnerstwo na rzecz rozwoju Wyspy Sobieszewskiej jest trwałym  efektem Programu Społecznego, który Miasto Gdańsk razem z ZHP realizuje w ramach kandydatury do Światowego Jamboree Skautowego, które może odbyć się na Wyspie Sobieszewskiej w 2023 roku. Już w sierpniu 2018 roku na Wyspie odbędzie się ogólnopolski zlot ZHP na stulecie organizacji. Więcej informacji o zlocie można znaleźć na stronie internetowej poświęconej temu wydarzeniu.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią Partnerstwa na Rzecz Wyspy Sobieszewskiej.

Więcej informacji o przygotowaniach i kandydaturze ZHP i Gdańska do organizacji Światowego Jamboree Skautowego można znaleźć na stronie internetowej i fanpage Polska2023.