W dniach 21-23 kwietnia w schronisku Głodówka odbył się pierwszy Kurs Instruktorski Etyki Środowiskowej, organizowany przez Centralną Szkołę Instruktorską ZHP, Szkołę Instruktorską Chorągwi Wielkopolskiej „Szkoła Wodzów” oraz Wydział Wsparcia Specjalnościowego GK ZHP.

W kursie brało udział 9 instruktorek i instruktorów z całej Polski, a także przedstawiciel Tatrzańskiego Parku Narodowego. W ciągu 3 dni uczestnicy dowiedzieli się czym jest etyka środowiskowa, w jaki sposób nasza działalność harcerska wpływa na środowisko naturalne i jak ten wpływ możemy zmniejszać, jak uczyć naszych harcerzy korzystania ze środowiska naturalnego (np. podczas rekreacji) w sposób odpowiedzialny, a także jak realizować w środowiskach harcerskich nowoczesną edukację ekologiczną, np. opartą o techniki interpretacyjne.

Wszyscy oni uzyskali status Instruktorów Etyki Środowiskowej ZHP i już niedługo rozpoczną w swoich środowiskach organizowanie szkoleń z tego zakresu.

Kurs był pierwszą, pilotażową formą inaugurującą działanie programu etyki środowiskowej opartego na programie Leave No Trace. Najważniejszą częścią tego programu jest system szkoleń, który obejmuje dwa poziomy kursów – kurs instruktorski, przeznaczony przede wszystkim dla osób pracujących z kadrami drużyn (kształceniowców, programowców, namiestników itp.) oraz kurs podstawowy, przeznaczony dla kadr drużyn, szczepów i hufców.

Kolejny kurs instruktorski już w czerwcu!