Rusza projekt „Harcerska mapa Niepodległej”. Jeśli jesteś wędrownikiem lub instruktorem i interesujesz się historią harcerstwa oraz historią swojej lokalnej ojczyzny, a przy tym chcesz uczestniczyć w ciekawym działaniu edukacyjnym, historycznym i wydawniczym – zapraszamy Cię do współpracy w projekcie „Harcerska mapa Niepodległej”. Projekt ten realizujemy wspólnie z Wydawnictwem Marron.

W ramach projektu „Harcerska mapa Niepodległej” chcemy opracować bazę miejsce związanych z historią harcerstwa. Baza dostępna będzie zarówno w formie publikacji książkowej, jak i w internecie. Chcemy, aby w ten sposób powstał zbiór harcerskich opowieści o ludziach i wydarzeniach – dla każdej z tych historii punktem wyjścia będzie miejsce, z którym wiążą się ważne dla naszego ruchu lub organizacji zdarzenia, biografie, idee i emocje.

Szukamy osób, które są zainteresowane zbieraniem dokumentacji w terenie (identyfikacja i opis współczesnego stanu wybranych miejsc, wykonanie zdjęć, zebranie informacji istotnych z punktu widzenia turystycznego), poszukiwaniem dokumentacji archiwalnej (z wykorzystaniem zasobów komisji historycznych chorągwi, hufców, a także muzeów, archiwów, bibliotek, harcerskich środowisk i prywatnych zbiorów). Szukamy też osób, które zechcą zaangażować się w prowadzenie części internetowej i współpracę w zakresie przygotowania tematycznych materiałów programowo-metodycznych (narzędzi projektowych, materiałów pomocniczych) dla gromad i drużyn (planujemy m.in. mobilną wystawę historyczną połączoną z grą przestrzenną).

Powstałe w ten sposób materiały zostaną udostępnione już jesienią. W przyszłym roku, roku stulecia Niepodległej i ZHP, przydadzą się szczególnie – pomogą gromadom i drużynom w poznawaniu dziedzictwa harcerskiego oraz pokażą związki dziejów harcerstwa z historią Polski i małych ojczyzn.

Jeśli jesteś zainteresowany współpracą, napisz na adres: [email protected]
Na zgłoszenia czekamy do 23 lipca 2017 r.

 

Działanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania publicznego „Edukacja kulturalna” pn. „Harcerska mapa Nieodległej. Twórcza popularyzacja harcerskiego dziedzictwa – miejsc, ludzi i zdarzeń”.

mkidn