Start Aktualności Spotkanie zespołu projektu “Harcerska mapa Niepodległej”

Spotkanie zespołu projektu “Harcerska mapa Niepodległej”

W niedzielę 24 września 2017 roku w Łodzi spotkali się członkowie ogólnopolskiego zespołu projektu “Harcerska mapa Niepodległej”, który ma na celu opracowanie bazy miejsc związanych z historią harcerstwa – od jego zarania po historię najnowszą.

Uczestnicy spotkania podczas zajęć w siedzibie Komendy Chorągwi Łódzkiej ZHP i w Wydawnictwie Marron zapoznali się m.in. z elementami prawa autorskiego związanymi z pozyskiwaniem i publikowaniem materiałów archiwalnych, testowali wielkoformatową grę planszową i dyskutowali o różnych formach upowszechnienia efektów projektu.

“Harcerska mapa Niepodległej” będzie dostępna w internecie, oprócz lokalizacji tych miejsc zgromadzi opisy wydarzeń, fotografie oraz ciekawostki historyczne i turystyczne. Równolegle do bazy internetowej powstaje publikacja książkowa w sposób poszerzony prezentująca wybrane miejsca i związane z nimi harcerskie historie.

W ramach projektu zostanie opracowana też propozycja programowa, którą będzie wspierała “Teka drużynowego” – forma sprawdzona już w przypadku zagadnień dotyczących wychowania patriotycznego i historycznego w gromadach oraz drużynach. Propozycję wzbogacą również inne materiały, takie ja

k wielkoformatowa gra planszowa i mobilna wystawa, które zostaną udostępnione zainteresowanym środowiskom.

Materiały opracowane przez zespół projektu “Harcerska mapa Niepodległej” będą w przyszłym roku, roku stulecia odzyskania niepodległości (a mamy nadzieję, że również w latach następnych) służyć pomocą gromadom i drużynom w poznawaniu dziedzictwa harcerskiego oraz pokazywać związki dziejów harcerstwa z historią Polski i historią małych ojczyzn.

Działanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania publicznego „Edukacja kulturalna” pn. „Harcerska mapa Nieodległej. Twórcza popularyzacja harcerskiego dziedzictwa – miejsc, ludzi i zdarzeń”.